View Single Post
Old 08 Mar 2012, 18:36   #28
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
^ sistem notare
p[i aici e mai complicat. eu am notat hardware al lui stanley cu 2 stele, dar tot îmi place. am notat dr. jekyll and mr. hyde din 1920 cu 3 stele, pentru că nu are nimic revoluționar dpdv al aportului cinematografic, dar îmi place povestea și se inserează în tradiția aia a dublului, mai întăi apărută în literatură, apoi preluată și de film și are și problematica aia quirky: cum faci să te scalzi în toate relele fără să-ți pătezi sufletul etern. wilde era mai puțin puritan: cum faci să te scalzi în toate relele fără să-ți afecteze tenul . în schimb, oricât aș ține eu cu rudolph valentino, dar the four horsemen of the apocalypse a luat 3 stele și un adio definitiv.
adică 3 stele e cu 2 tăișuri, nu neapărat mediocritate. la lutz mommartz mai toate filmulețele luate individual nu capătă mai mult de 3 stele, chit că sunt și unele de 5, dar luată în ansamblu filmografia lasă altă impresie decât cea de reușită medie.
am dat și note mari la filme care nu mi-au plăcut. ”ocupația în 26 de imagini” e suuuperb!!, un fel de salo croat, dar duhnește a propagandă. dar nu poți să nu-i recunoști calitățile. asta nu te obligă să-ți și placă, doar că-i frumos..

hai să-i dăm drumul, că se schimbă banii până începem. ce ar fi dacă săptămâna aici ar începe vineri? adică vineri să se facă cunoscut filmul, pentru ca în weekend să-l putem vedea, iar în timpul săptămânii îl rumegăm, îl tăvălim prin meandrele concretului, îl clocim sau îl trecem prin ciur și dârmon, fiecare cum crede că e bine. așa, dacă se face cunoscut luni, parcă văd că îl las până în weekend, mă uit și nici nu apuc să înțeleg ceva , că vine luni altul.

de acord cu prop anemonei ca oricine vrea să comenteze și să vadă, nu doar cei care participă.
dar un film la 2 spt? acolo nu prea-mi convine

Last edited by Malombra : 08 Mar 2012 at 18:39.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif