View Single Post
Old 13 Jul 2013, 11:48   #1499
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Pedro Juan Gutierrez - "Animal tropical "

Pedro Juan Gutierrez nu este primul "boem chinuit" - citat de pe coperta a IV-a a cartii - care-si cultiva disfunctionalitatea cu mare arta,ca pe o forma de libertate .Literatura are deja clasici ai genului ; ei au facut rodajul la tema ,inoculand chiar ideea ca dorul de duca e si el inscris in gena umana. Pedro Juan - e insa un "update"reusit,surprinzator si absolut original al ipostazei.Vine cu sangele fierbinte al hispanicilor,o minte brici si o nonsalanta care pulverizeaza totul.
Nu stiu ce a facut el in "Trilogie murdara la Havana"( pana sa ma documentez si sa ma dezmeticesc am ratat achizitia) ,dar in "Animal tropical",omul nostru, ajuns la 50 de ani nu mai face nimic altceva decat sex.Sex si, euforizat de acesta,ceva filozofie( a vietii !).Pentru a-si etala talentele lucreaza ( si performeaza non-stop) cu doua tipuri de femei/feminitate: Gloria,o cubaneza din lumea de jos(prostituata,teribila - zice el - in intimitate ,nebuna de legat in rest) si Agneta( o intelectuala suedeza care-i promoveaza opera prin nordul european,moderna,culta si echilibrata).Evident,cele doua au functie de exponent: a doua lumi/sisteme de valori/optiuni sau doar posibilitati de viata.
Partidele de sex sunt "delirum tremens" in stare pura.Trivialitatea limbajului frizeaza violenta.Personajele si situatiile sunt de un pitoresc fabulos.Promiscuitatea e un spectacol regal ,iar umorul de pune la pamant. In ciuda acestor aspecte ,povestile lui Gutierrez nu sunt sterile si goale.Sunt pline de umanitate.De duiosie.Paradoxal,chiar si de o oarecare candoare.
Omul te tine langa el - 400 de pagini / pline nerv si de incantare.Pana la urma am reusit sa gasesc si o explicatie personala la aceasta situatie.Pedro Juan Gutierrez este ,de fapt,intr-o relatie de amor teribil cu viata.Asta e amanuntul care il face irezistibil.

Pentru a proba parca faptul ca nu este un specimen pur fictional,autorul se expune generos la sectiunea foto a site-ului personal.
http://www.pedrojuangutierrez.com/
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif