View Single Post
Old 22 Jul 2009, 14:24   #6
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Eu am fost de vreo patru ori la Budapesta si imediat ma duc a cincea oara. E probabil orasul in care m-as muta daca n-ar avea o limba asa de nesuferita. Unica nemultumire e legata de automatele de bilete de autobuz, care sunt mai tot timpul out of order si inghit monezile, iar case de bilete nu prea sunt decat la metrou.
Imi place mult cartierul lor evreiesc, sinagoga de pe Dohany utca e a doua cea mai mare din lume. Imi spunea o prietena care sta acolo ca din pacate si la ei se practica aprobarile aiurea date de primarie si s-a construit aberant in zona istorica in ultimii ani.
Sper ca de data asta cand ma duc o sa am timp de mai mult sight-seeing. Am ajuns sa cunosc destul de bine orasul, dar cum de fiecare data am stat pe langa oameni care locuiesc acolo n-am avut pare de o experienta "turistica". Nici macar nu am pus piciorul in Hosok tere, numai ce-am trecut pe langa cu autobuzul.
Am trecut o singura data prin spatele basilicii Sf Stefan, noaptea si mi-a zis prietena cu care eram, uite pe stanga basilica Sf Stefan. In Cetate m-am dus de buna voie cu o harta dupa mine, cred ca a fost cel mai turistic lucru pe care l-am facut acolo.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif