View Single Post
Old 22 Jul 2009, 10:57   #1
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Impresii de calatorie

Nu stiu daca mai este vreun topic dedicat impresiilor de calatorie, asa ca incep eu unul.
Daca mai exista, rog sa fie mutat la topicul respectiv.

M-am intors dupa o sedere de-o saptamana in Budapesta.
Concluzii, pe scurt:

- In veci, Bucurestiul nu va putea emite pretentii de "oras turistic".
- cafenele, terase, restaurante din zece in zece metri.
- strada comerciala Vaci e un fel de Republicii din Brasov, insa cu o densitate a turistilor de vreo 10 ori mai mare.
- Ungaria nu inseamna nimic fara Budapesta, la fel cum Budapesta nu inseamna nimic fara Dunare si turisti.
- "iredentismul maghiar" e o enorma tampenie. Budapestanii au alte preocupari decat Covasna si Harghita.
- Impresionanta privelistea de pe Cetatea aflata pe muntele Gellert, de unde vezi in toata splendoarea Dunarea si cele doua parti ale orasului.
- Pe insula Margareta poti trai o frumoasa vesnicie fara sa te doara capul de vuietul orasului.
- Multi asiatici, nordici, greci, spanioli, pakistanezi, indieni, etc, etc,,,la fiecare al doilea om intalnit vedeai in mana lui un aparat de fotografiat.
- Taximetristi hoti peste tot.
- Chelnerii unguri se forteaza sa fie amabili. Cum nu esti atent, cum devin si ei hoti.
- Misto ca la hotelul in care am stat era un receptioner care vorbea romaneste. Si foarte bine ca 95% din personalul de la hoteluri si restaurante e barbatesc.

vor urma si altele.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif