View Single Post
Old 06 Mar 2012, 03:09   #1
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Turneu Inconoclast - discutii pe margine

I've been thinking de catva timp, in contextul turneului regizorilor, ca am putea organiza si aici, pe iconoclast, un mic joc, concurs, turneu sau cum vreti sa-i spuneti, care sa satisfaca anumite neajunsuri produse dincolo. va fi un fel de contrapunct al turneului regizorilor. ce ziceti?
n-are farmec, din cate imi dau seama, sa comentezi un film sau un autor asa, pur si simplu. avem nevoie de o miza, de o punere in scena organizata, de o confruntare, vrem sa castigam sau sa pierdem ceva, sa comentam pe margine, etc. se pare ca latura aceasta ludica are mare trecere.

so, all right, hai sa cautam o formula! daca sunteti de acord.
as vrea sa fie(si probabil asa va fi) ceva de proportii mai mici in comparatie cu cealalta activitate, dar care, spre deosebire, sa nu se bazeze pe popularitate. ca atata timp cat se recurge la o selectie cu votare, autorii mai obscuri se pierd. asa ca aici vor intra cei ce nu-si gasesc locul dincolo (nu vreau sa-i fur painea lui Liviu )

in principiu as vrea sa fie ceva simplu. in joc sa intre filmul, nu autorul. sa se discute cate un singur film (nu-mi place ideea de meci cand e vorba de filme). si sa fie fara votare la selectie: primii inscrisi participa.

Eu propun ceva de genul urmator:
- fiecare participant propune cate un film printr-un mesaj privat. propunerea va ramane secreta, nu se va sti cine-ce;
- vom avea o lista de filme din care se va trage la sorti la doua saptamani cate un film, pentru care se vor face comentarii si se va vota (trebuie hotarat cu cate puncte si cum);
- la sfarsit, evident, va urma clasamentul filmelor, fiecare film avand atasat si numele celui care l-a propus;
- in plus, cred ca ar fi interesant, un premiu gen cea-mai-buna-cronica. aleasa tot printr-un vot secret: fiecare sa propune o cronica, doua sau ceva, dupa care se claseaza. mai discutam pe chestia asta.

deci, astept feedback, propuneri, comentarii.

Last edited by Mercutio : 07 Mar 2012 at 22:38.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif