View Single Post
Old 19 Aug 2015, 21:54   #26
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 536
Pt. rvn:

Raspunsul e cat se poate de scurt, si asa nu e interes, dupa cate se vede. Si am spus inca din trecutul mesaj parerea mea si ce e de facut.
La prima intrebare, ca sa nu mai scriu si eu, dau doua adrese ce cuprind si cele la care ma refer eu.
Imi pare rau ca nu mai gasesc adresa in limba romana la una dintre ele, era odata.
http://agenda.liternet.ro/articol/10...Viridiana.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Viridiana
La a doua intrebare raspunsul este da.

Si de acum pot glumi. Din moment ce propun "Suflete moarte", unde mottoul autorului e "Cu Dumnezeu inainte!" sa ma intrebi tocmai asta, pare distractiv.
Continuind gluma, urmeaza intrebarea ce religie am?
Iar in 2015 sa intrebi asta sau daca e negru sau galben cel care scrie, barbat sau femeie, de religie, nu prea pare intocmai cu ce am citit eu pe forum unde toata lumea e de acord ca vrea schimbare. E cam ca la Caragiale.
Cu zambetul pe buze mai zic, ca sunt foarte detasat, tonul pare de interogatoriu. Vorbeam de filme, nu de mine.
Credinta nu depinde de filme, astea sunt niste jucarii, oricare ar fi ele, reamintesc asta si atat spun.
De religie nu vorbesc, sunt de parere cu stimatul moderator al unui forum pe care il onorez cu prezenta, ce zice ca acolo sunt interzise discutiile religioase pentru ca nasc controverse. Completez, ca sa inteleaga toti, asta inseamna ca nu se mai termina discutia niciodata.
Cert e un lucru, din cele spuse: e a doua oara cand propun filme spaniole si ultima pe acest forum, deoarece "fenomenul spaniol" aici are o alta interpretare, foarte amuzanta, ajungandu-se uneori la exprimari incredibile.
Imi pare rau ca altii care stiu nu comenteaza, dar nu e problema mea.
Asteptam un raspuns macar de la un student la "cinema", ratacit pe aici, ca ei trebuie sa fi invatat despre film in scoala, si e proaspat.
Un alt indiciu, la bunul simt, si cu asta eu inchei aceasta discutie, filmul nu era premiat in anii aceia daca asta era scopul sau!
Si in incheiere, dupa explicatii, am dreptul sa intreb si eu ceva, ca sa vad si eu daca s-a inteles ce am zis pana acum.
Dupa ce am explicat ca filmul nu are treaba cu religia, la filmul "Life of Brian" cum este?
Ceea ce sustine rvn poarta alt nume, dar nici asta nu e problema mea. De rvn nu-mi fac probleme, oricum sustinea in urma cu doua mesaje ca nu poate trai fara manipulare, dar ceilalti?
Si pentru ca-mi place sa fac talcioc, cu care v-am obisnuit, ca sa nu se plictiseasca cei ce intra pe aici, iata doua lucruri care au treaba cu intrebarile, ca una e in toate, zice poetul si altii, chiar daca primul pleaca de la altceva, sau al doilea, care e ca un film, ca o fictiune, o poveste care in spate vorbeste de altceva. Ma gandeam ca se potriveste si la una din intrebari, filmul avand si el acum acest rol in societate.

Unui prieten intre doua ... ape

Te-ai aruncat in bratele unei femei
Exact ca-n valurile marii,
Dar ce-ti doreai era pe-un chei,
Nascand in ea vartejul disperarii.

Desi era mai dulce, mai curata,
Bogata in suvoaie repezi, uneori,
Ai preferat mai mare, dar sarata,
Echivalentul tau sa mori!

Acum inoti pierdut, infrunti refluxul,
Spre punctul unde se-ntalnesc,
Ca unic mod de a simti iar luxul,
Dar bratele curand iti obosesc.

Nu te condamna nimeni ca din fire
Omul tinteste spre inalt,
Dar e stiut ca tot a lui menire
E sa gandeasca fiecare salt!

Caci, sufletul, adesea noi uitam ca are
Deopotriva inima si minte,
Sa ne slujim, atunci, de fiecare
Si mai usor vom merge inainte!

Nemarginirea nu este acuma pentru noi,
Cand spiritul nu-i inca pregatit,
Ci pentru mai tarziu, in viata de apoi,
Dupa cum El ne-a-nchipuit!


Teatrul nostru

Poftiti la teatru, dragi amici,
Ca veti afla multe de-aici.
Amuzant sau mai in tragic,
Toate-s despre-un punct nevralgic.
Superb e teatrul romanesc!
Mereu, cu drag, eu il privesc.
Cand Chirita face valuri
Tache are idealuri,
Branzovenescu e perplex,
Necsulescu are un "complex".
Ori de ai ca preferinta
Altele, e cu putinta:
Hagi Tudose, sarmanu',
Nebunia Duduleanu,
Prosti ce stau sub clar de luna,
Fat-Frumos sau zana buna,
Pe alese, mii si mii,
Ai, la teatru, daca vii!
Anii au trecut, zadarnic,
Multi isi duc un trai amarnic.
Ce privire monstruoasa
Vezi la cei "fara de casa"!
Teatru este o-ndreptare.
Sa-l incerce fiecare!

Pt. saiaj:

Am vazut si eu Idiocracy, dar nu mai stiu ce manipulare are. Iti dai seama daca am uitat, cat m-a putut manipula filmul asta? E doar o poanta, nu despicati firul in patru!
Scrie, te rog, despre ce tip e vorba, cum e obiceiul aici, asa cum ai facut la cele romanesti.
Iar la cele romanesti, poate ne spune cineva care vede filmele actuale pe banda, ce filme dupa 89 avem cu manipulare, ca daca nu exista inseamna ca sigur ceva scartaie, numai la tovarasi era unanimitate.

Iar la sfarsit, inca un film cu manipulare, alt tip, ca sa pastram tema subiectului si sa nu se plictiseasca lumea.
Ca orice indeletnicire, si asta ajunge, probabil, la nivel de arta cum ii zicem in popor. Si atunci se pot intampla neprevazute.
Un alt caz ce se intampla il gasim in "Omul nostru din Havana", unde manipulatorii sunt manipulati (servicii secrete britanice de catre un vanzator de aspiratoare sau, sa-i spunem, "aspiratorul" care ii suge de bani).
Nu se poate spune ca e agent propriuzis, nici dublu, e agent invers, trage doar pentru el. Fain film!
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif