View Single Post
Old 12 Dec 2014, 09:33   #35
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Twinsen:
Originally Posted by sigalia:
Ne-ar trebui un thread cu haut-couture in filme
E amuzant cum fiecare vede altceva in film. Credeti-ma ca eu nu am remarcat nici macar o singura rochie din filmul asta si din aproape orice film in general. In the mood for love e singurul film in care rochiile au avut un impact puternic asupra mea si nu persoanele care le poarta. E cu siguranta o lipsa de spirit de observatie din partea mea
da, cu siguranta, T., ai mari probleme cu spiritul de observatie al vestimentatiei in filme.
In filmul lui WKW era imposibil sa nu observi rochiile. efectul vizual creat de miscarea languroasa a corpului,muzica, incetineala cu care se derula imaginea lasand corpul lui Maggie sa se miste in cel mai erotic mod cu putinta, fara frivolitate si fara a dezgoli nici un centimetru de piele, mi s-a parut senzational. matasea chinezeasca este un material extraordinar de fluid si delicat. in plus, imprimeurile pastelate cu desene florale, amplificau efectul, mai ales in atmostera de noir a filmului. camera de filmat fixata pe spatele lui Maggie in timp ce-si facea plimabarea de seara, a schimbat definitiv dorinta spectatorului de a vedea dezgolit posteriorul actritei, fiindca rochia, asa cum misca in timpul mersului, crea senzatii de excitare a simturilor incredibile, pe care, evident, oricine si le doreste sa fie cat mai prelungi cu putinta.
ideea Sigaliei este minunata. n-ar strica s-o punem in practica.


@mercutio: ai dedus bine: 3 stele.

Last edited by rvn : 12 Dec 2014 at 09:36.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif