Thread: 2009
View Single Post
Old 09 Jun 2009, 21:27   #160
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Mi-e mi-a placut Antichrist.In vremurile astea de criza,cand minimalismul ruleaza,domnu Trier ne spune povesti cu un Adam si o Eva apocaliptici.Prima jumatate de film e meserie...von Trier s-a lepadat de hainele saracacioase marca Dogma&America Trilogy si incanta ochiul cu niste imagini pe care le consideram pierdute de la Europa incoace.Partea proasta e ca la un moment dat cred ca s-a plictisit de filmul asta si si-a cam bagat pula...si-a pierdut subtilitatea,echilibru....si a dat-o in sindromul "Tanti Ludmila si vulpea vorbitoare"....nu-i bai ca-s fan Tanti Ludmila...si mi-a placut cap coada.

Pe de alta parte,mi se confirma o parere pe care o am de ceva vreme.Dupa generatia Cannes e un vid in cinema.ro.Sunt cativa tineri regizori care promit da sa nu fie cum zice domn Tolontan "s-a nascut talent si-a murit speranta"....Totusi mi se pare o pata maronie in palmaresul TIFF-ului premiu pentru scurtmetraj dat filmului "Pentru el",o glumitza nesarata dealtfel.Pe aceasta cale vreau sa-i indemn pe colegii padurari,Egon&Ambra,sa demaram proiectul "Regizorul din poiana adormita"....barem facem un ban cinstit.

Dedic acest post lui Von Trier si depresiei sale.

Last edited by Serghei : 09 Jun 2009 at 21:45.
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif