Thread: 2009
View Single Post
Old 08 Jun 2009, 15:13   #156
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Alex Leo Serban:
dc crezi k 'realismul' inseamna o poveste vraiste, spusa de un regizor care nu stie ce face & ce vrea de la filmu sau?!

doamne feri, realism nu inseamna vraiste!
realism inseamna poveste construita in asa fel incit sa nu simti implicarea autorului nniciun alt fel decit acela specific cinematografiei - ca el e autorul care aduce pe ecran povestea si pe tine, ca spectator, te face martorul unei celor de pe ecran, fara sa te oblige sa suferi alaturi de un personaj sau de personaje. ci, dimpotriva, sa dea voie personajelor sa se dezvolte cit mai 'liber'... si te faca sa intelegi de ce suferi daca tu (si numai tu, in urma unei asumari rationale a istoriei vazute) alegi sa fi alaturi de un personaj intr-o anumita stare.
realism e tendinta spre zero manipulare dramatica (dintre filmele recente, gomorra e un exemplu si mdl e alt exemplu - si cea mai fericita fata e alt exemplu, dar nu perfect - a ce numesc eu realism 'pur' - ma opresc la titlurile astea ca is cele mai proaspete in mintea mea).

evident, toate lucrurile astea le caut si le analizez dupa vizionare, la film traiesc filmul. cum e cazul lui Politist, l-am vazut a doua oara ca sa imi fie clar traseul de care vorbeam. prima data simtisem ca tre sa fie un joc pe ecran (al autorului cu personajul si cu spectatorii) si jocul nu m-ar fi deranjat daca Porumboiu nu facea apel la ideea de realism, la ideea de interpretare a realitatii pe ecran. daca zicea ca a facut un film despre cinema (despre canoanele genului policier) si despre absurdul cotidian - jos palaria!
fiecare film are in spate nu concept, cel putin fiecare film serios. cauta ceva, dpdv artistic urmareste un scop. cind vine vorba de filmele astea (serioase), ma intereseaza felul incare scopul intilneste materia cinematografica, ma intereseaza cum ideea si imaginea se contopesc in sens... si ce sens are sensul ala. iar sa obtii imbinarea asta in mod sanatos, ca regizor, tre sa fii foarte atent la atitea detalii ca o poti lua razna.
asadar, in niciun caz nu e nimic vraiste!

rohmer n-am vazut decit l'anglaise et le duc si astree et celadon, asta din urma acu la tiff. asta din urma mi-a parut ok conceptual si l-am apreciat pentru relatia asta - concept-transpunere pe pelicula, dar dupa ce efectul acestui joc a trecut (dupa jumatate din film), m-am cam plictisit. am inceput sa imi imaginez cum arata filmul asta facut de bresson si creca ar fi fost mai bun...
dar cum imi imaginez ca m-ai intrebat cu un scop (legat de ceea ce tot spun p-aci), sondez piata dupa citeva filme de-ale sale si le vad

Last edited by gionloc : 08 Jun 2009 at 15:17.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif