Thread: 2009
View Single Post
Old 08 Jun 2009, 14:58   #155
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
da, sa mute cineva discutiile astea la mdl sau 432

@ gionloc - e clar, te raportezi la modul cum ai perceput tu filmul - poate la mdl nu te-ai implicat emotional si la 432 da. Desi e cam ciudat sa vezi un om murind sub "ochii" tai si sa nu te atinga povestea (ca moare el si nu tu? ) ...
Originally Posted by gionloc:
[...] stiu ca va muri, nu stiu cum, moartea oricum e un eveniment exterior vietii (nu ma atinge pe mine, ci pe ceilalti, pe cei care mor), asa ca vreau sa vad cum. .
Si totusi sa fii sensibil la povestea Otiliei...
Manipulare auctoriala exista si in mdl la greu, inclusiv prin senzatia asta pe care ti-o da ca iti prezinta lucrurile cat mai detasat (a fost o alegere estetica, nu?) Daca un film de fictiune s-ar folosi de "formalismele" si discursul tipic unui film documentar nu ar insemna ca nu te manipuleaza. Ba chiar mai mult. O poveste spusa "la rece" implica tot atata manipulare cat o drama ravasitoare vazuta prin prisma personajelor ei.

In 432 eu vad aproape aceeasi detasare fata de poveste ca si in mdl. Drama e observata aproape la fel de clinic ca si la mdl. E prezentat un caz, pe care trebuie sa-l judecam noi, si suntem chiar mai putin indemnati sa empatizam cu personajele decat la mdl. Nu se plange, nu se urla, drama nu e traita manifest ci dospeste latent, e inghitita cu noduri, personajele aproape ca au masca impotriva exprimarii trairilor. In afara cazului ca fetele alea sunt doua curve cu inima de gheata si nu sunt, se tin destul de bine in situatiile in care ajung. Un nod in gat la Otilia si parca o tendinta de a izbucni in plans la un moment dat, cam atat. Trairile sunt retinute. De ce ar rezulta ca suntem manipulati inspre a le trai noi, in locul lor? Vedem pe cineva suferind ceva grav dar retinandu-si reactiile si de aici rezulta ca va trebui sa plangem noi in locul lor? Chiar si finalul, in care Otilia ii cere Gabitei sa nu mai vorbeasca niciodata despre asta spune cam acelasi lucru: retinere.
De-aia zic ca e tot o dare de seama si in 432, poate nu chiar rece cat un proces verbal, dar pe-acolo.

(dupa cum observi, am plusat manipularea in mdl si am minimalizat-o in 432. Tocmai pt a le aduce la egalitate, cum cred eu ca sunt de fapt)
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif