Thread: 2009
View Single Post
Old 07 Jun 2009, 18:27   #145
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
Originally Posted by gionloc:
[...]si toata nebunia morala (sau dramatica) de-aci vine, din faptul ca noi meditam asupra unor intimplari care nu-s exagerate in nicio parte. toti au dreptate si din dreptatea fiecaruia iese un rahat.
la mungiu nu-i asa - fetele is tinere, a gresit si gabita, sistemu e de cacat, tre sa ii dam o sansa, tre sa ii iasa afacerea... dar, hop, ala e ghiavolu in persoana, vrea sa faca sex cu fetele nenorocitu', oribil, dureros... asta e manipulare, sentimentele tale is jucate de autor, personajele la fel...
mersi de colocvialitatea expunerii, asa mai inteleg si eu ceva.
nu vreau sa insist aici, poate e mai bine sa mutam la topicurile mdl sau 432 discutia asta, dar asa, pe scurt: din ce zici tu reiese ca daca un film are personaj negativ, manipuleaza, daca nu, nu.
in mdl toata lumea are dreptatea ei - e adevarat, dar nu inseamna ca nu exista si bau-baul acolo - ba inca e mai mare, e vorba de moarte (spre deosebire de avort). Faptul ca Lazarescu se apropie tot mai clar de moarte te ravaseste, iti pune un nod in gat, iti strange stomacul, fatalitatea sfarsitului te cam face emotional, gradat, pana la punct culminant - asta nu e manipulare? Eu cel putin asa am perceput/trait filmul, si am sperat tot timpul (desi era clar din titlu) ca o sa se intample o minune si eroul o sa se salveze cumva. Pare ca tu l-ai trait liniar, poate neutru, ti-ai retinut mai bine sentimentele si de aici "realismul pur"

faptul ca "ghiavolul" vrea sex cu fetele nu e cauza emotiilor din filmul lui mungiu. Este toata conditia femeii in vremea comunista. Filmul nu se bate cu felcerii neautorizati din vremea comunista care mai erau si perversi. Eu am urat o asistenta din mdl la fel de mult ca pe domnul bebe. Bau-baul e si aici mare, la mungiu, si tot "general" - e vorba de sistemul draconic, umilitor, inuman, aberant. Nu-l acuz pe bebe, acuz comunismul in 432. Nu stiu tu.
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif