Thread: 2009
View Single Post
Old 07 Jun 2009, 17:44   #143
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
@ halebardul

pai uite:
in mdl acelasi personaj e vazut din mai multe puncte de vedere - vedem ca L sufera, dar cind mere la doftor si doftoru are drepate - el l-a pus sa bea, el i-a adus ulceru-n corp, el i-a nenorocit ficatu. si vecinii au oarecare dreptate in felul in care il judeca. apoi, il plimba de la un spital la altu, da ba unu e prea plin de la un accident, ba aia nu pot face acu nustiuce, ba e nevoie de o radiografie speciala... in acelasi timp puiu 'nu intervine' in poveste sa ne scormoneasca chieptu - nu arata stomacu perforat de ulcer, de exemplu. tot zicea Pitbull ca filmul era magistral daca statea camera inca 10 secunde pe moaca lu Lazarescu.... ba io zic ca e bine ca nu a stat, ca poate murea personaju in cadru si ne podidea plinsu! asa nu stim exact si ramine sa meditam. si toata nebunia morala (sau dramatica) de-aci vine, din faptul ca noi meditam asupra unor intimplari care nu-s exagerate in nicio parte. toti au dreptate si din dreptatea fiecaruia iese un rahat.
la mungiu nu-i asa - fetele is tinere, a gresit si gabita, sistemu e de cacat, tre sa ii dam o sansa, tre sa ii iasa afacerea... dar, hop, ala e ghiavolu in persoana, vrea sa faca sex cu fetele nenorocitu', oribil, dureros... asta e manipulare, sentimentele tale is jucate de autor, personajele la fel...

@ Leo

da, stiu ce zici, da io altceva vreau sa arat... inca nu stiu termenu care ar aduna mai bine ideile mele. saptamina viitoare, cind oi scrie despre film, o sa staruiesc mai mult pe aspectu asta.

da' faza e asta:
e clar - anghelache il ia pe cristi intr-o plimbare maieutica (chiar el, sefu, o spune). bon, asta tine de didactica, normal.
dar pina atunci, privind retrospectiv - cristi nu are parte decit de momente de acest gen:
discutia 1: cu colegul, despre fotbal tenis - avem o prima definitie a legii intr-un caz particular, o definire care tine de simtul comun...
discutia 2 - cu procuroru - despre calitatea de interpret a legilor - unii o au, altii, cum e el, tre sa o aplice.
discutia trei - cu sotia - despre definitii, sensuri, anafora, bla bla.
discutia 4 - cu sotia - despre legi gramatice...

(problema lu cristi vine din faptul ca tre sa se situeze inte legea actuala, scrisa in codu penal si o interpretare personala bazata pe experiente personale... nu e doar atit, dar nu mai insist aci)

toate disccutiile (1 2 3 4) pregatesc climaxul - or toate astea nu is cumva o lectie pe care regizoru o da personajului sau si, implicit, noua, fiindca sintem alaturi de el in istoria de pe ecran? si asta e realism? cele doua planuri-secventa din final is realiste? mie imi suna a teatru absurd pina in maduva oaselor!.... eu ma leg de realism fiindca in prima interventie de dupa proiectia din competitie el a spus ca filmul e construit prin raport la realitate si ca vrea sa fie realist.
pina si incadrarea lui bucur in secventele din oras sau in final cu anghelache vorbeste, ofera sensuri, instruieste!

Last edited by gionloc : 07 Jun 2009 at 17:48.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif