View Single Post
Old 05 Dec 2018, 19:44   #9
ilustra.films
Veteran
 
ilustra.films
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 271
Originally Posted by Cretzulynne:
Originally Posted by ilustra.films:
(...) sensibilitatile prezentate pe ecran.

Evident ca vor fi multi suparati pe cinemaul romanesc.

Illustra, câtă vreme România nu are niciun film în colecția Criterion, câtă vreme nu avem niciun Oscar pentru nimic, câtă vreme doar o mână de oameni reușesc să facă ceva, chiar dacă sunt MULȚI care ar avea șanse, chiar dacă avem materie cenușie ce nu se utilizează eficient pentru brainstorming, câtă vreme nu se cunoaște conceptul artei - să avem și noi regizori precum Tarr, Tarkovski, Ceylan, Malick, Diaz sau proaspătul Chang-dong Lee (Vezi Burning să înțelegi la ce mă refer), câtă vreme nu se ridică nivelul cultural pe toate planurile, atâta vreme vor exista supărații.
Numai bine!
Supărata C.

Draga Suparata C,

Lipsa anumitor premii nu ar trebui sa ne faca sa spunem ca un film X sau film Y romanesc e prost. Asta nu ar trebui sa ne faca sa daramam, sa aruncam la cos aceste filme DOAR pentru ca nu avem NISTE premii din lista de premii. E ca si cum am spune "mama, sarmalele tale sunt proaste craciunul asta pentru ca nu ti-a iesit friptura".
Sa incurajam critica bombastic negativista e la fel de gresit precum sa incurajam critica mincinos-pozitiva (vezi ce s-a scris despre Octav).
Nu am sa spun niciodata ca aceasta suparare nu este fondata. Dar ea nu are legatura cu premiile pentru numele lui Dumnezeu! Are legatura cu faptul ca oamenii nu inteleg cinemaul romanesc. Si asta pentru ca le lipseste cultura.

Uite, in loc sa ne plangem ca nu avem (anumite) premii sau nu facem parte din eu stiu ce colectie, eu zic mai bine sa punem cap la cap proiectul care sa aduca in scolile romanesti materia "Studiu cinematografic sau cum arata un film bun" (titlu random cules de prin colturile interiorului meu plin de dragoste pentru cinema) si sa incepem atat de necesara educatie cinematografica. Pentru ca multe din filmele de se prezinta pe ecran au valoare cinematografica.
Mai e ceva: vorbeam cu un amic regizor aspirant si mi-a zis frumos: problema cu filmul romanesc nu este realismul pe ne este prezentat pe ecran. Problema filmului romanesc e ca sunt acesti regizori care copiaza acest realism fara sa-l inteleaga, crezand va vor intra in cartile de istorie sau premii sau etc.

Suparata C: nu la premii sa ne gandim cand facem un film. Sa ne intrebam insa "este necesar filmul pentru publicul romanesc?" sau "acest film vorbeste cu adevarat despre problemele actuale ale acestei natiuni?" sau "au nevoie oamenii sa cunoasca aspectele prezentate pe imagini?" sau "acestea sunt problemele de care societatea sufera azi?" Iata intrebarile, draga Suprata C. Nu problema premiilor sau a colectiilor.

Multe din filmele criticate pe aceste threaturi au valorea de care vorbesc! Mie unul nu-mi pasa de premii. Azi premiile se dau si pe considerente politice etc. Pe mine ma intereseaza curajul autorului, ma intereseaza BUNUL SIMT al autorului de a vorbi despre problemele societatii si alte cateva aspecte.

Cu drag,
ilustra (si nu Illustra)
__________________
Suntem la cateva opere cinematografice departare de rai!

Last edited by ilustra.films : 08 Dec 2018 at 13:53.
ilustra.films is offline   Reply With Quote sendpm.gif