View Single Post
Old 16 Aug 2010, 10:54   #1
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Super joc! Ghiciți înregistrarea radiofonică după replică!

Întrucât nu există o secțiune specială dedicată teatrului, am deschis această rubrică-joc destinată iubitorilor teatrului radiofonic aici, la cafiné.

Regulile sunt simple: Cel care dă răspunsul corect la o ghicitoare propune o replică sau o frază (neapărat în limba română) pe care a auzit-o într-o înregistrare radio (piesă de teatru, basm radiofonic, altfel de dramatizare radiofonică) de pe suport magnetic, optic, direct la radio ș.a. și de preferat accesibilă (pentru verificare) onlain pe unul din saiturile de profil (www.youtube.com, www.trilulilu.ro, www.esnips.com etc. etc.) Se pot oferi și indicii, dar dacă răspunsul nu este aflat într-o săptămână, autorul ghicitorii este obligat să indice înregistrarea și să propună o nouă ghicitoare (sau să cedeze rândul altcuiva interesat).

Dați-mi voie să deschid eu cutia Pandorei, cu un fragment pe care poate mulți l-au auzit inclus într-o piesă hip hop:
„Au scăpat de sub zăvoare lenea, răutatea și trufia. Or să meargă în lume și-or să cuprindă minţi neştiutoare, prea nevinovate și prea slabe încă să le stea împotrivă.”
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif