Thread: Cannes 2014
View Single Post
Old 22 May 2014, 19:03   #16
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Si eu care credeam ca festivalul asta e neinteresant pentru cinemagicieni . Am fluierat in biserica si au si aparut aparatorii valorilor traditionale.M-am atins de Godard si am declansat alarmele .

Aveti dreptate voi doi (FI si omuldindulap ) atunci cand ii criticati pe cei care ataca/aplauda un film fara sa-l fi vazut .DAR ...toti avem prejudecati si acestea ne ghideaza atunci cand luam o decizie .Daca am vazut ultimele filme facute de x si toate au fost proaste sau mediocre este normal ca si asteptarile sa fie scazute . Daca Godard /Coppola si-au dezamagit /plictisit spectatorii cu ultimele lor productii artistice , nu inteleg de ce ar trebui sa le acordam un cec in alb pentru vesnicie si sa-i asteptam cu sufletul la gura sa ne dea pe spate. Situatia asta seamana cu acea in care o femeie suporta ani de zile bataia sotului ei sperand ca asta o sa se indrepte . O fi fost dragoste in tinerete , dar acum e doar violenta .

It's not your goddamn business! -ba da pentru ca scriu pe un forum de cinema si am dreptul sa-mi dau cu parerea .Avea dreptate ALS cand zicea ca ''toti au dreptul sa-si dea cu parerea , dar nu trebuie sa tii seama de parearea oricui '' Nu cred ca s=a suparat JLG ca-l criticam noi aici sau poate ca noi lucram cu psihologie inversa si-l motivam sa ne intreaca asteptarile (scazute).
Orice artist care se inscrie intr-o competitie stie ca are de infruntat si niste critici .Daca n-ar fi asa ,si-ar prezenta filmul doar intr-un cadru restrans ( familie , prieteni ,fani inraiti) .O opera de arta veritabila are destula consistenta incat sa reziste la loviturile drepte sau nedrepte .Dai cu piatra in statuie si-ti vine tot tie in cap .

Voi amestecati respectul fata de artist cu sentimentalismul si extazul religios in fata operei . Godard a facut filme mari, inovatoare pentru care il respect , desi nu l-am iubit niciodata .Chestie de gust ..
N-am fost niciodata un iconoclast , am respectat bisericile si icoanele tuturor religiilor , dar am probleme cu flexibilitatea genunchilor si nu ma inchin usor , nici icoane nu-mi place sa pup ,chiar daca sunt facute din celuloid .Cine v-a invatat pe voi sa stati amutiti in fata ''marilor oameni '' fara sa ridicati nici macar o singura intrebare ??? Pentru mine totul este criticabil incepand cu marile personalitati ale istoriei/ artei si terminand cu Dumnezeu . Godard intra si el in categoria asta .
Nici faza cu ''creator de limbaj in anii'60 '' nu cred ca mai tine . Ramane in istoria cinematografic , dar metodele vin si se duc .Windows '95 a fost bun acum 20 ani , dar azi altele sunt sistemele de operare ( chiar daca au incluse elemente din W'95 ) .
Cum sa nu-i spui unui fotbalist sa se pensioneze ??? Daca nu-l mai tin picioarele ar trebui singur sa-si dea seama si sa se retraga ,nu sa astepte sa-l fluiere oamenii meci de meci . Si un artist veritabil ar trebui sa realizeze cand nu mai are ''juice''/maduva si sa se pensioneze singur . Multi n-o fac pentru ca se cred indispensabili , dar dau dovada de hybris ( lipsa de masura , mandrie ) si o tin asa pana la groapa. Ca au pe langa ei si un cor de laudatori asta e alta chestiune .


Tocmai faptul ca suntem prea ingaduitori cu marile nume a dus la invazia asta de reveniri, reuniri , mai ales in muzica . Oameni care nu mai au voce , sanatate , chef -au fost reuniti sau tinuti pe scene de dragul fanilor nostalgici. Ce legatura mai este intre Rolling Stones , Led Zeppelin si mesajele din tineretea lor , mesaje pline de viata , de revolta , de sexualitate ??? Aproape nici una . Ce legatura mai este intre revolutionarii Godard /Coppola din anii '60-'70 si cei de azi ?? Doar o legatura nostalgica , doar niste branduri tinute artificial in viata . Cu sufletul as vrea sa faca toti filme pana-n ultima clipa , dar cu mintea realizez ca foarte multi au dat tot ce era de dat si nu le-a mai ramas nimic .Woody Allen vad ca n-are problemele astea .Bravo lui ,dar pentru multi altii pensionarea -oricat ar parea de revoltatore , e necesara .
Daca un chirurg care a salvat mii de vieti este nevoit sa se retraga atunci cand nu-l mai ajuta organismul , nu vad vreo jignire sa-l trimitem si pe JLGodard la pensie daca nu-l mai ajuta imaginatia .

Las o portita deschisa pentru cazul in care filmul lui Godard chiar e bun . O sa-mi recunosc atunci ratacirea , o sa-mi fac carpe diem ( e din Las Fierbinti ) si o sa-i pup icoana . Fara ruj pe buze .

Last edited by bremen1980 : 22 May 2014 at 19:07.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif