View Single Post
Old 06 Feb 2016, 22:29   #4679
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by sigalia:

“Love” - Nu stiu despre ce se vrea a fi filmul asta...
sa stii ca pe la jumatatea lui, nici mie nu prea imi era clar, desi, dupa atata efort depus de actori pentru a ne face sa pricepem, ar trebui sa fie lesne de inteles.si totusi...ce-i cu filmul asta? exact asa m-am intrebat si eu si nu stiu daca am gasit vreun raspuns care sa corespunda realitatii, fiindca ar fi prea simplu sa-l incadrezi doar la xxx, mai ales daca nu ai deloc idee despre stilul lui Gaspar Noe, asa ca, avand norocul sa vad inaintea lui Love, Enter the Void, imi dau seama ca Noe are conturat un domeniu in care exceleaza si delimitat, un teren pe care se simte in largul lui:sexul.
aparent, suntem tentati sa consideram ca Noe a sarit de data aceasta gardul, intinzand prea mult registrul interpretativ in interioare micute si dezordonate, unde, protagonistii, isi consuma fara nici un fel de inhibitii, relatia de iubire bazata pe dorinta de a experimenta sexual cat se poate de intens si de mult. este un efort demn de apreciat din partea actorilor, mai ales al actorului, care, din punctul meu de vedere, si-a depasit partenera la capitolul transmis senzatii. chestia asta mi s-a parut un pic iesita din cliseu, fiindca, de regula, in filmele erotice, femeia este aceea in jurul careia pluteste senzualitatea si erotismul, insa, in Love, barbatul mi s-a parut a avea aceasta calitate inaintea femeii. si pana la urma....Love?poate as gresi daca as spune ca este un maraton sexual impotriva conventionalismului care domina relatiile de iubire, dar mie asa mi-a dat de inteles, mai ales ca, drama, punctul culminant, destramarea acestei epuizari fizice, s-a produs tocmai din cauza unui motiv care tine de conventionalism, de moralitate.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif