View Single Post
Old 04 Feb 2010, 16:00   #18
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Intradevar, multi si-ar dori o lume perfecta. Eu, unul, m-as plictisi ingrozitor intr-o astfel de lume... Nu ca as fi misogin sau ca as face parte din cei care evita ca perfectiunea sa se asterne pe Pamant.
De fapt daca ar fi sa ma iau dupa conceptele ce se gasesc in geografia umana si in cea biologica in general, as crede ca acest lucru nu se poate intampla. Ganditi-va ca o lume perfecta fara volenta, ilegalitati, haos, boli, tragedii, cataclisme naturale nu ar face decat sa sporeasca numarul tuturor vietuitoarelor. Si de aici vine de la sine acea zicala: "ce e mult, strica". Si sa nu uitam ca omul are nevoie de resurse pentru a supravietui. Astfel daca numarul populatiei globale ar creste, resursele ar scadea considerabil iar lipsa lor ar duce la o mortalitate accelerata si necontrolata.
Tind sa cred faptul ca toate cele enumerate de mai sus au si un rol pozitiv asupra lumii si a spatiului in sine, si ca haosul mentine ordinea nu e doar o aberatie.
Si inca ceva... Multi spun ca omul este catalogat principalul vinovat pentru toate nazbatiile facute pe Pamant cel mai probabil din cauza numarului crescut al acestora. Dar daca ma gandesc mai bine si luand in considerare si Sf. Biblie, nici Pamantul cu 2 oameni (ma refer la Adam si Eva) nu a fost perfect pentru ca pana la urma cineva tot si-a bagat coada .
Prin urmare, eu nu mi-as dori o astfel de lume perfecta ci una putin mai buna decat cea din prezent.
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif