View Single Post
Old 20 Aug 2010, 11:03   #4
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Ipu:
Pitbull, eu înțeleg că de cele mai multe ori singura modalitate de a te împăca omul e să facă, să spună ca tine. Am priceput-o de multă vreme
Ai priceput fix pi-dos. Daca nu ti-am mai spus-o, ti-o repet:
Cele mai sigure modalitäti de a mä enerva omul sunt:
- sä facä, sä spunä ca mine.
- sä facä, sä spunä contrar mie.
Iar cea mai sigurä modalitate de a mä împäca omul e ca, în loc de "Da!" sau "Nu!", sä-mi räspundä: "Am sä mä gândesc la ce mi-ai spus..."
De asemenea, doresc, agreez si respect contrazicerile argumentate solid - altfel, eu de unde-as înväta? Cum m-as perfectiona, cum as evolua...?
Dacä îti resping multe luäri de pozitie, nu e nicidecum din cauza potrivirii sau nepotrivirii lor cu ale mele, ci numai fiindcä ai meteahna ca, sub învelisul unui limbaj elaborat, îngrijit si cultivat, sä propui constructii logice deficitare, uneori truistice, alteori efectriv eronate si irationale, marcate de schematisme, superficialitäti, clisee conceptuale si glisäri fanatice. Verbiajul distins le face cu atât mai periculoase, el putând constitui o capcanä pentru acei terti la care te referi, deci e imperios necesar sä le contracarez potentialele efecte derutante si nocive cu un plus de severitate.
Iatä, un exemplu concludent, în acest citat:
Originally Posted by Ipu:
Ei bine, dacă vă faceți că nu înțelegeți, s-o spunem pe șleau: cei care procedează ca tine își bat joc de tot ceea ce românii au mai sfânt pe lume: propria limbă. Asta e păcat. Asta voiam să scriu că e păcat, cer iertare că nu m-am exprimat limpede.
Ba întelegem perfect, nu e nevoie sä-ti ceri iertare, te-ai exprimat cât se poate de limpede: cei care procedeazä ca mine nu aduc nici cea mai micä atingere limbii române - si, apropo, expresia "ce românii au mai sfânt pe lume" e demagogie curatä; avem pe lume lucruri mult mai sfinte decât propria limbä - începând cu Dumnezeu, continuând cu fiinta nationalä sub toate aspectele ei, nu numai cel lingvistic, etc. Folosind, acolo unde avem motive temeinice s-o facem, titluri si expresii sträine, contribuim la deschiderea noasträ inter-culturalä, stimuläm si ajutäm oamenii sä învete,
De aceea vom sustine în continuare o politicä rezonabilä a titlurilor, cu prioritatea acordatä formelor originale, iar cele traduse prezente si ele, pe locul imediat urmätor.

Si când te fac "babysitter moralizatoare" nu te mai considera atacat, manipulat sau umilit. Figurile de stil au rostul lor în comunicare. Mai bine reflecteazä: "Oare ce-am gresit, de i-am inspirat imaginea asta...? Trebuie sä reflectez si sä mä corectez!" (Dac-ai sti de câte ori o fac si eu însumi, în sinea mea, când mi se adreseazä apelative si acuzatii iritante...!)

Suntem off-topic. Dacä discutia se prelungeste, am sä-i gäsesc un loc mai adecvat.

Last edited by Pitbull : 20 Aug 2010 at 11:05.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif