Thread: Asia extrema
View Single Post
Old 31 Dec 2011, 16:44   #230
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
am urmarit, first, The tale of two sisters. excelent realizat filmul. mizanscena in primul rand. meticulosa. fiecare piesa de decor, fiecare culoare, potrivit alease. imaginea la fel, prin compozitie, prin cadrele riguros lucrate, taiate. aceasta atentia pentru detaliu creeaza o atmosfera de realism in care elementele horror isi fac cu adevarat efectul. povestea e fara intriga, iar viziuni cu persoane disparute si personalitate multipla reprezinta motive cam uzitate. dar - si asta e esential in film - personajele si raporturile dintre ele sunt construite cu grija si mai ales cu rabdare. spre deosebire de filmul hollywoodian, in care expunerea la inceputul filmului e de obicei foarte scurta, in cateva minute afli totul despre personaje, in filmul asiatic, am observat si la Audition de exemplu, autorii nu se grabesc deloc in aceasta privinta. de multe ori faptele depasesc caracteriazarea unor personaje. ceea ce da o nota interesanta, misterioasa, provocatoare din punct de vedere intelectual si psihologic pentru spectator.

am vazut apoi The three extreme. am auzit de el aici si am dat peste dvd din intamplare. e o colectie de trei filme horror:
din China Fruit Chan cu "Dumplings"
din Coreea Chan-wook Park cu "Cut"
din Japonia Takashi Miike cu "Box"
daca primul si al treilea n-au nimic special, al doilea e de-a dreptul outstanding. un figurant merge acasa la un regizor de filme horror si il ia ostatec. si pe el si pe sotia lui. personajul negativ e atat de comic in filozofia lui de viata, in depresia si actiunile lui, ca ai impresia ca te uiti la o comedie, si inca una buna, nu la un horror.
domnule, Chan-wook Park nu se dezminte.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif