Thread: als
View Single Post
Old 31 May 2011, 19:02   #37
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Originally Posted by Liviu-:
Dar sa trecem peste cazul asta, cate cazuri de stigmatizare cunosti in cazul bolnavilor de cancer pulmonar (oricine stie ca fumatul e o cauza foarte importanta)? Dar in cazul ciroticilor (intalnite la bautorii "de meserie")?

Cunosc/am auzit de extrem de multe cazuri de stigmatizare in astfel de situatii. Ca şi în cazurile de accidente provocate în timpul practicării "sporturilor extreme" de ex. Şi cred că şi tu ai auzit de astfel de situaţii - dar acuma, cum se zice în poker, "mergi la cacealma".
". </p>
</p>
Dar na ... observ că unii au ... cum le zice ... prejudecăţi ? ... că numai o boală ca SIDA duce la "stigmatizare". Fireşte - în vreme ce acuză în stânga şi în dreapta pe alţii. </p>
"Stigmatizarea" e de fapt - de cele mai multe ori - teamă faţă de o boală contagioasă ( cancerul nu are "proprietatea" asta dincolo de alte probleme ) şi cam atât.</p>
</p>
Quote:
Si imi pare rau ca unii oameni, chiar si acum, dupa moarte, inca il urasc
</p>
</p>
Ură ?? Asta e o exagerare cam fără rost.</p>
</p>
Quote:
E o rusine asociata acestor boli din timpuri care au trecut de mult.
</p>
</p>
Ruşinea e ceva relativ. Dar pentru combaterea/diminuarea riscului se fac cursurile de educaţie sexuală prin şcoli - şi asta nu în timpuri care "au trecut de mult" ci acuma. </p>
</p>
În fine - e pe lîngă subiect rău de tot discuţia dar na ... </p>
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif