Thread: als
View Single Post
Old 31 May 2011, 17:26   #29
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Liviu-:
Si ce daca avea SIDA? E o boala (bine...sindrom). Cand ai o gripa mai usoara sau o banala raceala (o extrema) sau cancer pulmonar (o alta extrema) te intreaba cineva ceva? Pentru ca ambele pot "trada o doza zdravana de inconstienta". Cand vad unele comentarii nu pot sa nu ma intreb in ce secol suntem...
da,exact!
si inca ceva: SIDA se poate transmite nu numai pe cale sexuala. sunt atatea cazuri cand persoanele s-au imbolnavit fiindca au luat contact doar cu sangele unui bolnav de SIDA,nu numai in Romania, este adevarat.
sa nu uitam ca spitalele publice din Romania colcaie de virusi si bacterii greu de tratat.
poti contacta oricand o forma de hepatita, nu numai A,poate chiar C si habar n-ai c-ai luat-o din spital.
nu stiu daca se poate descrie in cuvinte cum arata o sectie de chirurgie dintr-un spital de provincie. nu va doresc sa ajungeti acolo nici macar pentru o banala extirpare de apendice.riscati prea mult.
ALS o fi murit de SIDA.nu e treaba noastra decat daca vrem sa barfim in loc sa ne vedem barna din ochi.putem sa avem oricand aceeasi soarta.exista intotdeauna un foarte mic risc sa fie asa....
si-atunci? cum ar fi sa rada altii de noi? si sa ne judece? eu zic sa mai terminam cu prejudecatile si sa acceptam ca suntem oameni.imperfecti,dar oameni. si murim cu totii, indiferent ca de SIDA sau ca ne-a cazut vreun bolovan in cap!

si ca o ironie! mi-aduc aminte de vremurile cand ni se faceau vaccinurile la scoala...
nu cred ca schimbau acul prea des.nici macar nu existau seringi de unica folosinta pe vremea aceea...

Last edited by rvn : 31 May 2011 at 17:41.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif