View Single Post
Old 27 Jan 2015, 19:19   #47
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Filmul nu e foarte clar in privinta asta (nici exprimarea mea nu a fost). Dar la inceputul lui Cosmo plateste o alta datorie si am presupus ca s-a ales cu ea tot din cauza pokerului. E evident ca latura asta nu e foarte importanta si am adus aminte de ea doar pentru ca acolo se innoada intriga filmului, putea foarte bine sa fie alt eveniment care sa il puna pe Cosmo in situatia in care a ajuns.
Vitelli pare la inceput doar un "show off" a carui tendinta de epatare e alimentata de dorinta de a fi iubit si admirat, cum zici tu dar pana la sfarsitul filmului demonstreaza ca e mai mult decat atat (si ca isi asumase repectivul rol in deplina cunostinta de cauza).
Dupa disparitia mastii nu a ramas un om speriat si incapabil sa isi sustina imaginea pe care o afisase pana atunci, ci o persoana dispusa sa ucida pentru a-si proteja afacerea(care nu inseamna bani ci familie, stil de viata si practic toata identitatea lui). La un moment dat a avut posibilitatea sa isi reduca la jumatate datoria daca isi folosea fetele pentru a-l atrage pe "bookie" in clubul sau (unde s-ar fi ocupat gangsterii de el, probabil) dar a refuzat sa faca asta tocmai pentru ca si-ar fi compromis afacerea.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif