View Single Post
Old 27 Jan 2015, 13:03   #41
robertsandu
Veteran
 
robertsandu
 
Join Date: May 2012
Posts: 224
Originally Posted by rvn:
sunt de acord cu voi in ceea ce priveste atmosfera. insa,nu cred ca altceva in afara de ea, a mai imprumutat din caracteristile noirului clasic. poate doar miza. dar lipseste un element esential care ar fi pledat in favoarea genului: femeia fatala.

De asta eu i-am zis neo-noir, e un noir în interpretare mai modernă. Păstrează regulile generale la nivel de formă, insistă uneori pe efectul de chiaroscuro, dar fără să reproducă neapărat toate componentele genului. Oricum, ca o paranteză, în opinia mea puține filme -- if any -- reușesc să reprezinte un gen în totalitatea lui. Chiar și creațiile mai moderne care au preluat și simbolul femeii fatale pe lângă componenta imaginii (de la Femme Fatale-ul lui De Palma, la recentul Sin City: A Dame to Kill For), tot nu sunt o reprezentare exactă pentru că în loc să reproducă acest simbol, îl vulgarizează și îl exploatează din punct de vedere sexual pentru a atrage publicul. Asta poate fi un plus sau un minus, depinde de film și de cât de artistică e vulgarizarea aia. Mi-e greu să îmi imaginez azi un film (neo) noir cu femeia fatală în prim plan fără nuditate excesivă.
robertsandu is offline   Reply With Quote sendpm.gif