View Single Post
Old 02 Feb 2015, 13:17   #16
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Twinsen:
Fill the Void e pe de o parte un film de personaje si pe de alta parte isi propune sa prezinte comunitatea evreilor ortodocsi. Si rateaza in ambele aspecte.
Cam fiecare persoana din Fill the Void, inclusiv protagonista Shira exista doar in conexiune cu o casatorie. Si uneori mai canta ceva la cate o sarbatoare, dar pana la urma si acolo ajung de obicei tot sa discute de casatorie. Aia nu sunt oameni, sunt automate de maritis. Ce stim despre Shira in afara de "dilema" ei mareata legata de alegerea unui partener de viata. Pai... canta la acordeon. Si cam atat. N-are nicio parere despre ceva in afara casatoriei, n-are niciun trecut care sa ne fie prezentat, n-are nimic...
1/4
stilul tau de a comenta este inconfundabil. asta pe de-o parte. pe de alta, T., am o intrebare: daca ti s-ar fi povestit copilaria si adolescenta Shirei, intr-o jumatate de ora, la inceput, ai fi avut o alta parere? ai o fixatie vizavi de trecut. istoria nu inseamna totul, mai ales cand vine vorba de viata unui personaj. daca ne gandim la cea a unei comunitati, a unui grup social mai mare, da, as intelege, dar aici? prezentul conteaza, in sensul ca de-aici, practic, incepe filmul. iar, mie, una, mi-a placut ce am vazut. se pare ca pe tine te-a plictisit, dar, nu da vina pe faptul ca nu ai aflat la cate luni au inceput sa creasca dintii Shirei.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif