View Single Post
Old 20 Apr 2005, 02:39   #10
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
uitasem ca eu deschisesem inaintea lui Ambra un topic despre Cannes 2005.
asa ca, emanuel, inchide topicul lui AB, ca si asa are prea multe si cornute
am cautat sa aflu cat mai multe despre filmul lui Cristi Puiu. iata ce am gasit, intre altele:
""Moartea domnului Lazarescu" a fost selectionat intr-o sectiune paralela a festivalului, "Un Certain Regard", care acorda un singur premiu si are posibilitatea de a mentiona inca doua. Juriul e format dintr-un presedinte (de data asta, regizorul Alexander Paine, autorul filmului "Sideways", titlu tradus la noi ca "In vino veritas"), jurnalisti si profesionisti ai cinemaului. "Un Certain Regard" selectioneaza in fiecare an circa 20 de filme de lung-metraj, din toate tarile lumii, cu autori in egala masura tineri si consacrati, care au insa in comun o cinematografie a explorarii, un mod original de a privi lumea prin lentila camerei. Editia 2005 a "Un Certain Regard" ii e dedicata lui Jacques Poitrenaud, fost director al acestei sectiuni, decedat de curand. (...)
"Moartea domnului Lazarescu" va fi, probabil, singura participare romaneasca la Cannes 2005, dupa premiul la sectiunea de scurt-metraje castigat anul trecut de Catalin Mitulescu pentru "Trafic". Un film de doua ore si jumatate, care-i are in distributie pe Ion Fiscuteanu, Luminita Gheorghiu, Gabriel Spahiu, Doru Ana, Dana Dogaru, Florin Zamfirescu..., "Moartea domnului Lazarescu" e povestea sfarsitului unui barbat singur, bolnav de ulcer varicos, iubitor de bautura si pisici, prins fara speranta intr-un mecanism generalizat al neglijentei medicale si indiferentei umane unanime. In Romania, filmul va fi prezentat in avanpremiera, cel mai probabil, la Festivalul International de Film Transilvania (TIFF) de la Cluj, si va intra pe marile ecrane la toamna."
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif