Thread: Cidade de Deus
View Single Post
Old 28 Jul 2003, 12:51   #8
Ping
Veteran
 
Ping
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 160
De cand am intrat pe formul Cinemagia am ramas uimit ca exista oameni care mananca filme pe paine, vad tot ce misca, vorbesc depre filme care nu au rulat vreodata pe ecran.

Imi plac filmele dar nu chiar atat incat sa ma uit la orice apare.

De aceea stau comod la tastatura si mai citesc despre filme pe care nu o sa le vad niciodata.

Asa si cu Orasul zeilor. Sa ma duc la film brazilian ? Oi fi vazut vreodata un film brazilian ? M-a tentat insa chestia cu violenta infantila. Cat de violent poate fi un film in general dar mai ales unul cu copii ?

Am vazut filmul si nu numai ca nu imi pare rau dar chiar sunt fericit ca l-am vazut. Vreau sa le multumesc celor care au postat aici pentru ca mi-au dat impulsul necesar.

Care violenta ? Ricutza a zis bine, povestea este narata atat de bine incat violenta se topeste practic si face un tot comun cu filmul. In plus accentul ala brazilian ( asa se cheama limba ? ) al naratorului m-a uns pe suflet. Nu ma pricep sa fac o cronica la un film, nu stiu sa spun daca filmul e bun sau nu dar spun ca mi-a placut foarte mult. Numai niste persoane cu vederi inguste pot obiecta ca este prea multa violenta in film (si asta bineinteles daca il vad). Felul in care este povestit (in modul Pulp fiction cum s-a spus mai sus), decorurile (probabil ca aici nu s-a lucrat prea mult s-o fi filmat in cartiere care exista), stilul superb in care au jucat toti acei copii, sunt numai cateva elemente care ar trebui sa determine pe orice persoana care iubeste filmul in general sa isi rupa 2 ore 20 din viata si intre in cinematograf.
Ping is offline   Reply With Quote sendpm.gif