View Single Post
Old 23 Jun 2015, 20:31   #20
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 535
E a doua oara cand imi aman subiectul propus si cine stie cate din acestea se vor mai intampla, dar merita, ca asta e frumusetea forumului, raspunzi interlocutorului.
Nu trebuie sa va faceti griji pentru starea de care spuneti, eu o vad cat se poate de normala si nu dureaza, pofta revine cand trebuie. E omeneste. Opinia mea este ca griji trebuie sa-si faca cei care nu ajung la acest stadiu si merg asa la nesfarsit. Asta e dubios!
Imi inchipuiam, din ce spuneti, ca multe din filmele amintite de mine le stiti, dar le scriu poate mai sunt si alti utilizatori interesati sa caute satisfactie in umor si comedie buna.
De scris scriu, de abia am ajuns aici, si o voi face atat timp cat forumul va avea utilizatori. Dupa aceea nu mai are haz, seamana a "blog", stiti la ce ma refer, si asta e departe de mine.
Despre serialul amintit de dvs nu cunosc nimic. Si mie imi plac serialele, dar momentan nu am "sezon" de seriale.
Si ca sa fie o interventie in rand cu subiectul, din cand in cand il mai vad, din cand in cand il mai amintesc, pentru ca mi-e drag, iar pe de alta parte e film romanesc, o arie de filme despre care nu am amintit nimic pana acum.
Telegrame - despre el e vorba - este cel mai bun film de comedie romanesc, indraznesc sa spun eu. De ce este cel mai bun? Pentru ca nu exista altul mai bun. E original si cu un scenariul nemuritor. Si mai e Birlic si Giugaru.
Odata facusem o lista cu filme de comedie pe care poti sa le vezi de mai multe ori fara sa te plictisesti.
Asta nu inseamna sa le vezi de 20 de ori, una dupa alta. Asta ar inseamna ca ai o problema.
Si "Telegramele" faceau parte din ea.
Dupa '89, din pacate, pana acum, nu iese niciuna in evidenta care sa invinga timpul, sa fie la acest nivel.
Faceti un exercitiu de simulare si puneti-va intrebarea cum se vor vedea, ce interes vor mai prezenta, cele cateva mai rasarite din aceste vremuri peste, sa spunem, 20 de ani, si asa veti vedea bine ce vreau sa spun.
As mai aminti, ca alte propuneri romaneasti interesante, O scrisoare pierduta - 1953 (chiar daca e teatru filmat), "Iubirea e un lucru foarte mare", "Operatiunea monstrul" si de ce nu "Premiera", "Mitica Popescu", toate filme excelente, in stiluri diferite, cu diferiti actori remarcabili.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif