View Single Post
Old 17 Jun 2015, 22:42   #18
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 535
A venit randul sa amintesc acum de un cuplu extraordinar (Agnès Jaoui, Jean-Pierre Bacri), actori, regizor, scenarist, de care se vorbeste in "cerc restrans". Nu e niciun secret. Am putea spune asta, din moment ce filme ca: Un air de famille, Parlez-moi de la pluie, Le gout des autres (2000), nu sunt tare cunoscute la noi.
Pentru cei ce printre preferinte au si filmele frantuzesti va fi o incantare, pentru ceilalti va fi o mare surpriza, deosebit de placuta, mai exact.
Astea, in primul rand, sunt filme facute cu cap, nu baliverne. Sunt tonifiante si utile.
Parlez-moi de la pluie (2008), ultimul dintre ele pe care l-am vazut, poate nu e cel mai bun, dar e fantastic. Cei doi protagonisti (Jean-Pierre Bacri, Jamel Debbouze) sunt mult mai simpatici decat sunteti dispusi sa-i creditati.
PS:
Trebuia sa spun ceva si despre "La Fee" si aici se incadreaza cel mai bine. L-am vazut, e chiar fain, o imbinare perfecta clasic-contemporan, o reusita rarisima, chiar incredibila in ultimii ani, avand in vedere situatia generala (asta nu inseamna ca e o capodopera).
Adaug si eu la acest sector una remarcabila, sarbeasca:
Montevideo, vidimo se! (2014)
Cred ca e cel mai plin de viata film din ultimul deceniu, o adevarata reusita, nu miorlaieli dupa anumite sabloane, ca sa aiba succes! Cu certitudine un alt film de vazut!
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif