View Single Post
Old 07 Jun 2015, 08:52   #17
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 535
Myortvye dushi (1984)
Intamplarea a facut ca sa gasesc pe un site subtitrari pleasca in romana pentru acest film, aparute de curand, asa ca, desi doream sa amintesc de alte filme, o schimbare buna nu strica, e binevenita, mai ales ca e loc si timp pentru toata lumea.
Cred ca si dvs va veti bucura de acest film pe care eu l-am vazut de doua ori. Se impunea, daca tot au aparut subtitrarile amintite mai sus.
"Suflete moarte" este o comedie facuta in zodia bunului simt (cu numarul 13 bis), bantuie prin lumea asta de aproape 200 de ani, autenticitatea sa propunand-o ca pe o realizare miraculoasa, ce surprinde placut de atatea generatii.
Este "imortala" si prea morala dupa gustul unora!
E o ecranizare in cinci parti a romanului "Suflete moarte" de N. V. Gogol.
Lumea lui Cicikov e cat se poate de reala, iar filmul reuseste sa redea destul din esenta romanului.
Nu se poate spune ca filmul e o capodopera, cum surprinzator doreste lumea sa gaseasca la fiece pas sau sa catalogheze tot felul de aparitii cinematografice, mai nou (si apropo, eu as pune semnul egal intre noutati si "novicitati"), dar e un film de care e nevoie pentru ca ofera o perspectiva nebanuita asupra unor lucruri considerate, in mod gresit, normale, de catre unele persoane dovedite superficiale pana in maduva oaselor.
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif