View Single Post
Old 12 May 2015, 21:15   #13
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 535
a la femme blanche (1974), Ridicule (1996), Britannia Hospital, Zezowate szczescie, asta daca va intereseaza cumva.

Nici cu negreala comediei nu trebuie mers asa departe, prea exagerat, caci se presupune ca o comedie, doar prin definitia aceasta a ei asa de generala cum e, trebuie sa te distreze, ori, orice om cu obraz fin, cand se ingroasa gluma, nu mai rade, ca nu mai e de ras, ci, fireste, se ia cu mainile de cap sau se intristeaza, daca vreti.
Teribilismul s-a manifestat intotdeauna, la tinerete si in arta. Inteleg ca asta e teribilismul acestei generatii, dar asta nu face, in niciun caz, ca aceste filme sa se poata numi comedii.

Satira, un alt punct amintit aici de dvs: n-a murit, numai ca nu stiu multi sa o faca, fiindca e ceva foarte fin, pretentios, la care nu se pricep decat putini, si asta de-a lungul timpului, nu doar acum.
Cei mai multi esueaza in platire grobiana de polite. Cateodata isi pierd controlul si ajung pana la injuraturi directe.
Si apoi pentru cine sa faci asa ceva? Ca iti trebuie un public pregatit pentru asta, ori publicul de multe ori e contra, din diverse considerente.

Problematica in adevar e cat se poate de complexa, sunt multi factori care intervin, dar eu plec de la individ si am sa spun prieteneste, pentru ca imi place cel mai mult umorul si totodata vreau sa terminam discutia in aceasta cheie:
Omul contemporan e prea puturos ca sa mai si rada. De aici se pleaca si se pot distinge celelalte aspecte inglobate in aceasta problema (a rasului), cu tot ce decurge de aici.

Cred ca am raspuns prin acest mesaj mai lung si la cele trei intrebari puse de Anaemona in prima postare.
Stimate Malombra, referitor la vizita dvs de care spuneati, oricum, stiati bine de la inceput ca ceva e putred in Danemarca!
Sper sa se relanseze cat mai curand acest subiect necesar, din cate se vede, despre comedie.

Iar la urma, ca sa fie in rand cu subiectul, a venit randul si unei propuneri de-a mea, dificil de ales din mai multe variante, o comedie deosebita, cat de cat aproape de ce s-a spus pe aici: Kitchen Stories (2003), o comedie facuta de norvegieni.
Cred ca o sa fiti surprinsi sau incantati de prezentarea lor comparativ cu imaginea cunoscuta a nordicilor, mai mult, asta fiind in cadrul dificil, specificat in acest film.

O plecaciune,
1MicuCelUmilSiViril
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif