View Single Post
Old 12 May 2015, 21:09   #12
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 535
Dar asta tot nu-i chiar asa de rau. Ai timp, in aceasta "pauza", sa le vezi pe cele vechi, nevazute si bune, ca sunt multe din urma. Decat sa-ti pierzi timpul cu un film doar pentru ca e nou, mai bine unul vechi si bun, ca si pe atunci nu erau toate promovate sau nu aveai unde sa le vezi pe toate. Sunt multe comedii bune de atunci pe care lumea le descopera abia in zilele noastre.
Asa s-a facut si in alte domenii, muzica, etc, dupa '90.
Iar la cunoasterea comediilor mai vechi contribuie si o elita de traducatori benevoli pentru care avem o mare stima, de aceea i-am si mentionat.

Pe de alta parte fiecare are conceptia lui de film de comedie, iar de aici apar alte multe dezamagiri.
Pentru mine film de comedie inseamna, ca sa dau doar cateva exemple cunoscute de multa lume (comedii spalate in mai mult de patru ape), Modern Time, Play Time, Life of Brian, Secondo tragico Fantozzi, Telegrame, Dobry Vojak Svejk, Poslusne Hlasim, Bienvenido Mr. Marshall, Prova d' Orchestra, Rhinoceros (1974), The muse, Les lettres de mon moulin (1954), Maverick, Il marchese del Grillo (1981).
Asta nu inseamna ca nu ma bucur de celelalte tipuri de filme de comedie (si cele mai serioase, ca cele aratate aici de dvs, in general toata gama de comedii, inclusiv cele pentru o buna dispozitie la sfarsit de saptamna), dar acest tip exemplificat mai sus imi place cel mai mult.

Daca tot suntem aici, din cele spuse de dvs eu am inteles cam ce gen agreati si de aceea pun si cateva titluri extraordinare de acest fel:
In The Loop, The Truman Show (1998), Les Enfants du Marais, Rodnya (1981), Cerny Petr, The Boss of it All, Domicile conjugal, Poveri ma Belli, La escopeta nacional, Amarcord, La Femme du Boulanger, La Vie de Boheme, Dramma della gelosia, Oi tembelides tis eforis koilada, Office Space, Romance With A Double Bass, Miseria e Nobilita, Idiocracy, Golubye gory ili nepravdopodobnaja istorija, Kristnihald undir jokli - Under the Glacier, Le Libertin, A King In New York, Mondo candido, Candide ou l'optimisme du XX-e siecle, La belle verte (1996), Caro diario (1993), Touche pas
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif