View Single Post
Old 12 May 2015, 21:04   #11
1MicuCelUmilSiViril
Guru
 
1MicuCelUmilSiViril
 
Join Date: May 2015
Posts: 535
Salut! Bine v-am gasit! Eu sunt 1MicuCelUmilSiViril.
Va felicit pe toti, initiator si participanti, pentru acest subiect. Din punctul meu de vedere e cel mai frumos de pe forumul acesta (am citit si alte subiecte la fel de interesante, dar nu le-am gustat asa de tare pentru ca discutiile ajung in alta parte). Ma bucur ca nu a fost alterat in timp de neaveniti, lucru care se intampla prea des pe forumurile din Romania. As fi fost si mai bucuros daca de la ultima postare se mai adaugau cateva "noutati" in materie, macar una pe an. Asta e doar o dorita a unui om care a urmarit subiectul in timp, nu o dojana.

Din cate se vede, se dovedeste a fi lunga si grea calea spre comedie.
Iata un alt punct de vedere asupra discutiei.
Unora care citesc mesajul, din fericire nu e cazul participantilor la acest subiect, li se poate parea mai transant si mai de sus (aceia, pe drept cuvant, sunt un fel de olimpici, totul e sa participi la discutie). Eu nu am nimic cu ei, spun doar ca exista, si nici nu ma sinchisesc de parerile lor. Stiu la ce nivel pun problema astfel de oameni, la nivel de gandaci, nu de Colorado, ci de ... California, ca sa radem putin, ca tot vorbim aici de rasul din filme.
Uitati-va la ei si o sa vedeti o multime de exemple, numai top-uri 100 in care intalniti insirate 100 de comedii, toate americane. Eu inteleg sa nu fie nicio comedie dintr-o alta tara, dar sa nu le pui nici macar pe cele de pe Marte sau, mai ales, de pe Jupiter, asta intrece orice limita!
Si n-as avea nimic nici macar cu parerile lor, daca ar fi vazut multe comedii. Ca asta inseamna automat ca n-ar mai fi avut pareri din acestea dezastruoase, ca, astfel, aveau de unde sa-si dea seama ce e o comedie.
Culmea comediei e ca americanii au multe filme reusite, dar ei nu si nu! Spun asta dupa mai multi ani petrecuti pe internet.
Si inca o data, da, cred ca e de sus (aceasta privire), iar daca e de sus se vede mai bine - in ansamblu. Lucrul asta il stie toata lumea.
Am scurtat mult acest punct ca, desi de importanta, nu reprezinta tema principala a discutiei.

Sa incep cu un impediment in subiectul abordat de dvs: dar la ce comedii de azi sa se uite publicul? Ideea e ca nu prea sunt multe. Chiar si alea care sunt asa de ovationate, cele mai multe sunt caldicele. Simplu, ca sa te uiti la comedii trebuie, mai intai, sa existe comedii!
Iar azi, paradoxal, daca te uiti la genul filmelor, mai toate sunt comedii si nimeni nu rade la ele.
E mare comedie cu comedia! Si tot glumind, ca sa venim si in ajutorul celor care fac comedii, spun ca chiar si sa scrii o comedie e dificil. E mai greu decat sa scrii o tragedie.
Simplist, dar ca sa fie pe inteles, si nu trebuie sa fiti de aceeasi parere cu mine, orice toparlan poate sa faca o tragedie. Pune mana pe sabie, pusca, topor, sau ce are la indemana, hacuieste lumea in stanga si-n dreapta si apoi descrie evenimentele pas cu pas. Mai adauga cand si cand cate un "vai, vai, vai", si gata! Nici nu trebuie sa placa, ca asta-i spilul ei.
Ei, la comedie nu merge asa! Trebuie sa inventezi, sa faci niste scorneli de tot felul care sa si placa omului, sa-l atraga. E mai greu de facut asta. Asa ca e normal sa fie mult mai putine.

Anaemona intreba intr-un mesaj si daca "o sa ajungem sa vedem doar comedii in care se scalimbaie unul si altul sau mai rau, sa fie considerat comedie un film care n-are nimic comic in el?"
Daca e reteta de succes, da, nu putem ocoli asta, asa sunt vremurile, asta e scopul declarat al celor care fac filme.
Partea frumoasa e ca toti "inghit" asta, ca robotii, daca tot ati introdus domniile voastre acest termen in discutie. Nu vedeti ca toti stiu pe de rost cati bani ia actorul X pentru acest film, ce buget a avut filmul. In gluma va zic, ar trebui sa va adaptati rasul pe aceste probleme colaterale ale filmului daca in film nu e deloc comedie, undeva trebuie sa radeti la acea comedie si se poate manca o paine buna din asta. E de ras si comportamentul unor asemenea persoane care doar asta vad spectaculos la un film (chestia cu banii).

Generatiile se schimba, se doresc, normal, filme noi in care sa regaseasca "visele" lor, dar acum situatia e cat se poate de critica (intelegeti prea bine ce spun, nu cred ca mai sunt necesare alte detalii, se vede prea clar, inclusiv daca ai orbul gainilor sau ochelari de cal sau chiar amandoua deodata).
Si apoi cei maturi de azi nu mai au dreptul si ei la filme pe masura lor? Ca filmul a devenit un fenomen specific oamenilor acestor secole in care traim. Cele mai multe comedii, daca ai peste 18 ani, sunt, deja, sforaitioare.
Ce comedii sa vezi? "Pana de sange pe strada vampirilor", ca sa vezi cum horcaie aia de panica sau "Alba ca zapada si vampirul care o suge"?
Ce sa mai vezi intr-un domeniu in care Dracula si-a luat toate drepturile de autor? Plictisitor!
1MicuCelUmilSiViril is offline   Reply With Quote sendpm.gif