View Single Post
Old 15 Mar 2013, 00:06   #3
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Mal, robotizarea la care ma refeream e pe de o parte confortul de care zici si tu, dar e si robotizarea care li se impregneaza zi de zi copiilor, de mici, in scoala. Li se spune cum sa vorbeasca, ce sa vorbeasca, cum sa se imbrace, fara sa cada in oprobiu. Eu, desi am invatat in societatea comunista n-am avut nici a 10-a parte indoctrinare, cit au copiii din ziua de azi vis-a-vis de ce e considerat acceptabil in societate. Nici macar orele de stiinte politice nu erau insuportabile, adica, am fost destul de norocoasa sa am o profesoara care nu vroia sa stea de vorba cu o turma de oi, din contra, desi nu-mi amintesc nimic din materie, imi amintesc cit de mult mi-a placut de ea. Copiii astia nu mai stiu sa rida. Si daca ne gindim, asa cum ai remarcat si tu la danezi, ca nu-i vorba de copiii de azi, e vorba de copiii de mai multe generatii, doar la noi, la romani, fenomenul e mai recent, in marea majoritate a tarilor vestice oamenii sint abrutizati, nu departe de filmele SF de acum 20-30 ani, care ni se pareau atit de ireale. De-asta ma revolt eu si ma intreb, oare o sa ajungem sa vedem doar comedii in care se scalimbaie unul si altul sau mai rau, sa fie considerat comedie un film care n-are nimic comic in el?

Pentru mine, satira e o latura importanta a comediei, o sa dispara satira?
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif