View Single Post
Old 14 Mar 2013, 22:58   #1
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Ultima comedie vazuta, pe care o recomandati

De mult ma tot gindesc ca genul asta cade din ce in ce mai mult in disgratie. Putine comedii noi imi ramin in minte sau vreau sa le revad, in comparatie cu comediile mele de suflet, pe care pot sa le revad nelimitat, chiar daca nu-s strict comedii.

Pe de alta parte, parca oamenii nu mai stiu sa rida la o comedie adevarata, am devenit robotizati, ne-am pierdut simtul umorului; ceea ce e considerat umor e de multe ori ridicol (pentru mine cel putin). Alt motiv pentru care comediile pierd teren e ca totul a devenit politic, sint atitea politically incorrectness de care nu se mai ride, pentru ca sint tabu. Sau cind sint unii mai isteti care inca fac misto, nu se ride, cum am mai spus, viata noastra e atit de absurd de politizata, ca am ajuns sa ne revoltam chiar si in fata unei glume, adica in orice moment se gaseste cineva sa-ti spuna ca esti rasist, xenofob sau pur si simplu ca n-ai suflet pentru ca ai ris la o gluma care atinge un subiect sensibil.

In fine, intrebarea mea e, mai vedeti comedii? Ce comedii? Care e ultima comedie vazuta, pe care o recomandati?

La fee - 2011

Nu e o comedie pentru oricine. Trebuie sa va placa umorul absurd si sa acceptati ca "less is more". E o comedie aproape lipsita de cuvinte. Nu sint scene memorabile si unele, desi comice, sint oarecum fortate, dar e genul de film la care te simti bine neconditionat, nu are nici o platforma ascunsa. Da, poti sapa si vei gasi multe scene care sa te puna pe ginduri, sa te faca sa revizuiesti felul in care te gindesti la prezent, la viitor, daca asta e ceva care te macina in mod curent, dar nu-i deloc obligatoriu, pentru ca filmul nu-si propune asa ceva. Filmul, cu imaginea si sunetul superbe, e mai degraba o oaza de nebunie, pe care multi din noi am pierdut-o in increngatura vietii, in care putem sa ne intorcem macar pentru 90 de minute.

P.S.

Nu stiu daca trebuia sa specific, dar comediile pe care le recomandati pot fi cit de vechi, nu m-am referit sa recomandati comedii noi.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."

Last edited by anaemona : 14 Mar 2013 at 23:03.
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif