View Single Post
Old 02 Dec 2012, 22:09   #23
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Nu sunt la fel de elitist ca antepostatorii, dar pun si eu aici un posibil clasament pentru 2012:

1. De Rouille Et D'Os - Jacques Audiard - probabil cel mai mainstream film al sau, dar croit pe sistemele de mai inainte cu actori in forma extraordinara, crestere palpitanta, un film complet.
2. Dupa Dealuri - are momente cand e mai bun decat 4,3,2, e thrilling, are emotie, are un super-scenariu (unul dintre putinele filme romanesti din Noul Val in care poti aplauda scenariul inaintea regiei) si doua actrite impecabile. Mi-a placut mai mult Cristina Flutur.
3. Oslo, 31 August - Un film pe care il gusti, il atingi, il mirosi, il auzi si apoi il vezi.
4. Despues De Lucia - E in top deoarece imi place filmele cu adolescenti, sex si violenta.
5. Argo - un frumos omagiu adus cinema-ului.
6. Lawless - Mi-a placut pentru ca are parfum si e despre o perioada pe care as vrea sa o vad tratata asa in mai multe filme. Nu imi ajunge unul singur.
7. 21 Jump Street - Cea mai buna comedie mainstream a anului.
8. Prometheus - Prima impresie a fost foarte puternica desi judecand la rece nu vad pentru ce e asa special, dar nu il pot ignora.
9. Killer Joe - Ce comeback spectaculos are William Friedkin, ce transformare pentru papuselul Matthew McConaughey (sper sa fi scris corect), ce secventa de viol oral, ce final nenorocit (in sensul bun).
10. Cloud Atlas - Se vede ca este produsul unor minti pline de imaginatie, e touchy, e un film plin si imi doresc sa il revad.


Am si niste mentiuni pentru The Avengers, The AngelĀ“s Share, Safe, John Carter, Premium Rush si Looper.
Ca dezamagiri pun The Dark Knight Rises, Chronicle, The Cabin In The Woods, Reality, The Innkeepers, Young Adult, Toata Lumea Din Familia Noastra, The Hunger Games si Skyfall.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif