Thread: Lost
View Single Post
Old 25 May 2010, 08:41   #39
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Episodul final

Am gustat intreg serialul Lost fara sa rationalizez, fara sa incerc sa explic, fiind convins ca un show de genul asta trebuie savurat copilareste, entuziast. Dar fara indoiala am reusit asta si datorita faptului ca inconstient asteptam totusi o explicatie, un sens care sa lege toate firele narative. Nu era neaparat sa fie o concluzie logica, sau posibila fizic sau ceva de genul. As fi acceptat orice final de bun simt, oricat de supranatural ar fi fost, si as fi ramas cu un gust placut. Dar din pacate oricat de fun a fost “the ride”, finalul este o mare si nerusinata galeata cu sirop, cu pretentii metafizic-universale (dar care insulta cea mai elementara metafizica ca si cum ar fi scuipat pe ideea ca orice pe lumea asta are vreun sens), o mare pacaleala care nu numai ca nu explica nimic dar nici macar nu invita la a dezlega misterul (invitaqtie pe care toate celelalte finale de sezon au facut-o). Acum toate hat-trickurile povestii par niste derive aleatoare ale unor scenaristi ne-focusati al caror unic scop era sa traga cat mai mult de timp. Ma gandeam ca imi va fi dor de acest serial. Hahaha.

Nota episod: 4 / 10 (slab)
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif