View Single Post
Old 25 Jun 2014, 11:38   #3656
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
faraimaginatie, comentariul tau e exact ce se astepta de la elevi. Si prin asta e un esec in a intelege poezia si intentiile reale a lui Minulescu. Am putea inlocui poezia cu un articol din ziar despre anul nou si comentariul tau n-ar avea nevoie decat de mici ajustari. 'trup curat, neprihanit'' nu se refera la orice inceput, ci exprima efectiv o dorinta de puritate, ceea ce devine si mai clar in poezia completa, unde e alipit de o referinta la Isus. Singura remarca mai putin generica, cea ca poezia are "stil foarte jucaus, pare un soi de incantatie a unui copil" trece oblic pe langa, avand in vedere ca stilul e de fapt foarte matur si masurat, in pofida aparentei de lejeritate. Deseori cand vezi un maestru practicandu-si arta, totul pare simplu, o joaca, asta pana incerci sa faci si tu acelasi lucru si descoperi complexitatea reala.

Originally Posted by marillion:
Originally Posted by Twinsen:
"a dori" sau "a vrea" nu sunt sinonime pentru "a cere".

http://dex.dictoo.eu/refer.php?m=2&id=1824#.U6qHd0Dm63M

A dori, a pofti, a voi, a vrea sunt sinonimele adecvate, "a pretinde" e prea imperativ, presupune forţă.
Nici unul dintre ele nu poate inlocui "cer" in contextul poeziei. In general vorbind, mie nu mi se pare de exemplu ca "a vrea" e un sinonim pentru "a cere", poti sa vrei o gramada de lucruri, fara sa le ceri. Dar daca asa zice dictionarul...
  Reply With Quote sendpm.gif