View Single Post
Old 02 Apr 2013, 17:46   #13
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Stau din ce in ce mai prost cu timpul, lucru probabil observabil dupa faptul ca mi-am facut o regula din a posta noile meciuri cu intarziere de 1-2 zile. N-am reusit sa vad Intentions of Murder data trecuta, dar oricum n-ar fi avut cum sa-mi placa mai mult decat McCabe and Mrs. Miller. Pe cele doua filme din runda asta le-am vazut cam in ultimul an. Eu am ceva cu Antonioni, desi mi se pare un mare regizor si cam are ingredientele care i-ar asigura locul in lista mea de favoriti, cumva nu reusesc sa rezonez cu el. Asa s-a intamplat si cu actualul film, care il are si pe Nicholson in forma. In schimb Kaurismaki imi place aproape neconditionat, are un farmec aparte umorul sau la limita absurdului, stilul sau de a ne spune de fiecare data sa nu luam viata atat de in serios, chiar si atunci cand ghinionul isi pierde putin sensul din moment ce nu exista si un gram de noroc care sa-l balanseze. Sigur, pe final toate filmele lui Karismaki iau acea intorsatura incredibila, dar prezentata cu atat haz ca niciodata n-am putut sa le consider nelalocul lor. Totul functioneaza perfect dupa regulile autoimpuse de stilul finlandezului. Daca ar fi fost sa aiba un impact asupra scorului final poate n-as fi votat din cauza comentariilor subtiri, dar nu pot lasa sa treaca meciul asta fara niciun vot pentru Kaurismaki, e un regizor unic, unul din cei mai inventivi contemporani.

Vot: Kaurismaki.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif