Thread: Astra Film Fest
View Single Post
Old 09 Oct 2014, 23:51   #37
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by alali:
Cat priveste aceste mici picanterii de la AFF si aceste review-uri, se demonstreaza ca festivalurile astea sunt "masochistice". Iti trebuie curaj mare sa te incolonezi la casele de bilete ale festivalului stiind ca vei asista la o proba crancena de testare a rabdarii, stomacului, inteligentei, etc.
Iti trebuie o chemare interioara mai degraba decat curaj. O dorinta de a cunoaste, de a intelege, de a simti ceva ce n-ai mai simtit vreodata. Sigur ca dai peste destule filme proaste sau care nu-ti plac pur si simplu, dar poti la fel de bine sa nimeresti ceva care sa-ti schimbe viata. Eventual sa-ti ofere raspunsul la ceva ce nici nu stiai ca intrebi. Sau sa te miste pana la un punct incat ore, uneori zile intregi sa rezoneze in tine.

Asta nu e apanajul unor filme pentru cinefili sau intelectuali, ci reprezinta pur si simplu puterea cunoasterii. Azi de exemplu am stat 10 minute la un documentar cat se poate de accesibil despre telenovele turcesti, in care o femeie simpla spunea ca serialul ei favorit i-a dat puterea sa divorteze. Da, o telenovela, sau mai exact perspectiva noua pe care i-a aratat-o, a determinat-o sa-si schimbe viata! Problema e ca pentru un om ceva mai educat si mai inteligent, cunoasterea oferita de telenovele sau de filme hollywoodiene e triviala, nu-i spune nimic ce nu stia deja. Si atunci cauta ceva mai profund, ceva ce cu putin noroc ar putea de exemplu gasi la festivale de film. Iar in cazul particular al AFF, oferta e atat de bogata incat oricine poate gasi ceva care sa-l intereseze, nu e un festival elitist.

Ai citit mini-cronicile negative si ai tras destul de just concluzia ca nu a fost un festival comod, cel putin pentru mine. E drept, dar asta nu-l face "masochistic". Din aproape fiecare documentar care nu mi-a placut, tot am invatat ceva. Din "Sange" de exemplu am ramas printre altele cu metode de a ajuta sa-si revina o persoana care e pe punctul de a lesina. "At Berkeley" e o sursa foarte bogata de idei, de observatii relevante nu doar universitatii respective ci societatii in general. "Dear Pyongyang" ofera imagini unice din interiorul unei familii devotate regimului - daca stii sa citesti printre randuri poti sa extrapolezi niste observatii la ce se intampla in orice regim totalitar.

Cultura generala cuprinde enorm de multe idei si date din care foarte multe nu sunt folositoare imediat, dar daca ai capacitatea mentala de a le structura si lega in moduri care au sens, iti da sanse mult mai bune de a face fata la orice ti se intampla si de a lua decizii corecte. E "masochistic" sa practici karate la un nivel avansat, dar asta iti da un control exemplar asupra corpului tau si o forta uriasa de a rezista agresiunilor care i-ar da gata pe marea majoritate a oamenilor. Si chiar daca niciodata nu esti atacat, simpla stare de bine fizic si de forta pe care o ai iti da un alt tonus, te face alt om, mai sanatos, mai echilibrat. E la fel si pe plan mental. No pain no gain. La AFF eu merg pe o varianta hardcore: luat concediu, citit despre toate filmele, vizionat 4+ documentare pe zi, analiza ulterioara. Dar sa vii seara la 1-2 documentare e ceva accesibil multora si care nu cere cine stie ce curaj sau rabdare, dar cred ca prinde foarte bine.
  Reply With Quote sendpm.gif