Thread: Astra Film Fest
View Single Post
Old 08 Oct 2014, 23:19   #35
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Pai nu stiu, as scrie despre ce naspa sunt reclamele de pe site, dar nu le vad. M-as plange ca n-am primit inca premiul de la concursul online, dar n-am participat la concurs.

Deci in lipsa de altceva sa mai zic de la Astra Film Fest aka AFF. Mai pe scurt despre filme, ca a fost o zi slaba dintr-o editie care pana acum n-a produs nimic notabil, din ce am vazut. Si nu e doar parerea mea, discutam pentru prima data cu un tip pe care il mai vazusem si in alti ani si care se pare ca e un cinefil din strainatate abonat la AFF si TIFF. Si imi zicea acelasi lucru: nimic mai de doamne ajuta deocamdata. Pe de alta parte ma oftic si pentru ca simtul meu a selectiei da rateuri: aleg unele documentare care mi se pareau interesante si se dovedesc a fi proaste rau.

Azi de exemplu aveam de ales intre Waiting for August, multiplu premiat, dar despre care instinctul imi zicea ca o sa fie o poveste dramatizata a unor copii fara parinti si relatarea demonstratiilor anti-basesciene si anti-bocciene din 2012 "Bucuresti, unde esti?". Ce mi-am zis? Lasa povesti lacrimogene si du-te sa vezi treburi de interes national, istoria recenta a patriei noastre. Teapa... Baiatul care se ocupase de chestia asta s-o plimbat si el printre demonstranti si o filmat pe cine tipa mai tare, cine era mai ciudat, cui ii curgea sange din mufa, treburi de astea. Totul dezlanat, jalnic, slabut filmat.

Apoi am schimbat fetele patibulare din strada cu mediul academic rafinat din At Berkeley. Un scurt documentar de 244 de minute care exploreaza respectabila institutie din diverse perspective, a studentilor, profesorilor, managerilor etc. E cel mai bun documentar din ce am vazut pana acum, dar durata excesiva poate fi caracterizata ca self-indugence. Am rezistat jumatate.

Rusii si fostele lor colonii sovietice sunt surse inepuizabile de documentare de taiat venele. In cazul sugestivului intitulat Sange, acestea sunt doar intepate si stoarse. La un centru de colectare a sangelui, unde lumea vine mai mult pentru bani, autoarea filmeaza cu atentie pe toti cei care sunt pe punctul de a lesina si nu pierde ocazia sa scoata o metafora facila cu sangele poporului care e supt de vampirii oligarhi. Pana la urma insa saracia si mizeria morala pe care le filmeaza sunt foarte reale, so that's that.

Am incheiat seara la Comuna Americana povestea unor hipioti care dupa cum sugereaza si numele si-au tras o comuna. Adica o pus banu' mana de la mana si au cumparat un teren unde au plantat recolte si corturi. Destul de bine realizat, dar am plecat cand le explica Guru cum sa traiasca in armonie cu pamantul. Far out.

Last edited by Twinsen : 08 Oct 2014 at 23:21.
  Reply With Quote sendpm.gif