Thread: Astra Film Fest
View Single Post
Old 07 Oct 2014, 19:29   #33
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
"Is this the ticket queue?". Ma intorc si in spatele meu sta un domn in varsta cu figura afabila si ochi patrunzatori. L-am recunoscut imediat: David MacDougall, poate cel mai bun documentarist etnografic din lume. Am vrut sa-i cedez locul meu la coada, nu a acceptat. In timp ce asteptam, i-am spus cat de mult apreciez seria sa de documentare despre scoala Doon, o adevarata pepiniera a intelectualitatii indiene. "Thank you! Where did you see it?" Whoops... pe Internet... din surse... Din fericire n-a parut sa-l deranjeze, a comentat ceva de genul ca asa le vede mai multa lume. Ca sa le cumperi offline sub forma de DVD costul e undeva pe la 1000$... I-am mai pus o intrebare despre documentare si intre timp am ajuns la bilete. De data asta a acceptat sa-i cedez locul.

Din pacate o zi care incepuse bine nu a continuat la fel. "Am vazut vrajitoare zburand", primul film proiectat in competitia internationala e o ilustrare mediocra a credintelor populare in magie. Personajele sunt insuficient conturate, sunt in esenta clientela tipica a vrajitoarelor de peste tot in lume: femei cu educatie precara si probleme in viata: alcoolism, decese in familie, probleme cu sotul/partenerul etc. Ritualurile magice sunt vag interesante si adauga un pic de picanterie. In special scena in care un pui e jumulit si apoi i se taie gatul, iar sangele e imprastiat peste "clienta" tinde sa atraga un pic de atentie.

Al doilea film din competitia internationala, Art War vorbeste despre artistii strazii implicati in revolutia egipteana. Grafitti-ul si muzica devin arme in lupta impotriva dictaturii. Filmat decent, intr-un ritm activ de ""Viva la revolucion!" reprezinta o vizionare destul de agreabila, dar fara prea mult continut in spate.

Am plecat de la Art War inainte de final ca sa prind "Rezolutii 2014" de la care aveam oarecare asteptari... mare greseala. Capodopera de fata urmareste un om de afaceri bucurestean implicat in marketing. Regia e non-existenta, subiectul pe masura. "Ti-ai luat aia din Munchen?" o intreaba omul nostru de afaceri pe sotia/prietena/whatever care il insoteste. Nu vedem ce e aia, dar da, e din Munchen. Cei doi vorbesc despre relatia lor. "Il cunosteam doar de o zi dar deja ii povesteam totul din viata mea. Imi placea ca imi dadea feedback!" ne impartaseste voios consoarta afaceristului. N-am mai rezistat sa aflu ce fel de feedback ii dadea, am plecat acasa.
  Reply With Quote sendpm.gif