Thread: Oscar 2008
View Single Post
Old 05 Mar 2008, 00:23   #89
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Originally Posted by Cazeemeer:
Originally Posted by Alex Leo Serban:
i beg to differ: eu cre k, dimpotriva, rolurile 'biografice' sint mai dificil d jukt, pt k 'erou real' ala e mai cunoscut, si deci s pot face comparatii cu pers reala - deci s interpune un soi d 'filtru cultural', very biased adeseori... - p cita vreme un pers imaginar poate fi jukt oricum: cine sa t contrazik??

Cred ca provocarea e cu atat mai mare cand joci personaje reale cu cat nu e destul doar sa recreezi personajul ca atare (ca daca asta era tot, te duceai si-l imitai prin show-uri umoristice mai degraba), ci trebuie sa treci de imaginea lui publica si sa descoperi ce se ascunde in spate. Acolo e de fapt adevaratul selling point al unui personaj de genul asta: ce aduci nou fata de chestiile arhicunoscute despre el (si aici cred ca apare o noua capcana: echilibrul fin dintre chestiile realmente insightful despre personaj si anecdotica ieftina care sa satisfaca dorinta publicului de lurid exposes about the rich and famous). Point in case: Helen Mirren, anul trecut; nu recreaza doar imaginea reginei, ci iti ofera o privire in spatele fatadei, dar nu una senzationalista, ci una care chiar explica cum functioneaza personajul (and that was something, avand in vedere ca in general am o aversiune fata de familia regala britanica).

Numai adevaruri, deci ma simt obligat sa-mi nuantez afirmatia: nu e mai usor sa joci roluri biopice, dar e mai usor sa le premiezi. Pentru ca un rol biopic bun sare in ochi mai usor decat un rol bun in general (desi cand vad un Daniel Day Lewis parca ma face sa "think about it").

Si in plus, de multe ori persoana reala este "inaccesibila" multimii; adica eu nu-i "cunoscusem" propriu-zis pe Capote, pe Piaf, pe Idi Amin, etc. Probabil juriile sunt mai informate in acest sens, dar ma indoiesc sa fie tot timpul cazul. De multe ori disociez(i) intre artist si om, deci in consecinta am o imagine doar despre arta lor, nu atat una despre ei. Unde este cazul, se intelege. Deci nu sunt convins ca se creeaza neaparat un bias/filtru cultural, cel putin nu in randul majoritatii. De multe ori tot ce am cand merg la un biopic este o imagine de ansamblu, in care orice interpretare a unui astfel de rol are deci mult loc de "interpretare". Iar cei care cunosc cu adevarat manierisme si alte "personal intricacies" sunt putini. Ma indoiesc ca la Oscaruri, par ex, sunt cu adevarat multi care sa stie aceste lucruri, considerand ce atitudine pot avea cand vine vorba de o categorie mai complicata/diferita, precum filmele straine.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif