View Single Post
Old 08 May 2003, 21:43   #12
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Dupa revitalizarea subiectului cu "Mulholland Drive", m-am gandit sa incerc si eu cu "Memento". Pentru ca nu cred ca Leonard este un "criminal de rand". El ucide din razbunare (pe fiecare John G. pentru ca i-a violat si ucis nevasta si pe Teddy pentru ca l-a pacalit sa ucida si oameni pe care nu trebuia). Nu zic ca este un fel de justitiar, dar ca incearca cumva sa restabileasca un echilibru in lume. Filmul cred eu ca e mai mult despre cum vede un om lumea (personajul zice ceva interesant la sfarsit), asa ca nu conteaza foarte mult care e povestea. Iar singura mare neclaritate este povestea lui Sammy Jarkis. Pentru ca personajul pe care Leonard il descrie ca fiind Sammy este de fapt el insusi (ceea ce dovedeste ca amintirile recente tot ii influneteaza memoria), dar si Teddy pomeneste de el ("Sammy Jarkis was a con man!" - sau asa ceva). Sau poate ca toata poveste este nascocirea mintii lui Leonard - un fel de vis -, in timp ce este inchis la spitalul de nebuni. Dar nici eu nu prea cred asta!

Am observat acel tatuaj ("I did it") de la prima vizionare, dar nu sunt sugur ce vrea sa insemne. Chiar a avut tatuajul ala? Isi inchipuie, se minte ca sa fie fericit? Teddy spune ca Leonard a fost fericit sa intre in jocul lui (sau ceva asemanator), dar nu spune ca acesta a facut-o intentionat, sau doar fara sa stie, uitand daca l-a ucis sau nu pe primul John G. Daca a facut-o intentionat, e posibil sa-si fi stest tatuajul. La un moment dat, Natalie observa locul gol de pe pieptul lui si intreaba "Pentru ce e asta?". Iar Leonard raspune "Pentru dupa ce il omor, poate". Poate asta e foarte interesant...

"We all need mirrors to remind ourselves who we are. I'm no different."
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif