View Single Post
Old 16 Jun 2019, 22:44   #4
Cretzulynne
Guru
 
Cretzulynne
 
Join Date: Sep 2009
Location: În Universul nr.1
Posts: 1,880
Originally Posted by mirodoni:

De multe ori mi-am pus problema de ce cronicarii de film nu scriu scenarii. Am avea numai filme perfecte! Pentru că, nu-i așa? cronicarul știe tot!

Nu doresc să fac polemică aici, știu ce vrei să zici.
Cronica-i scurtă,
Scenariul-i lung,
Cronicarul judecă ceva deja existent,
Scenaristul visează la ceva inexistent,
Cronicarul află defectele creației după,
Scenaristul nu știe ce se va întâmpla în viitorul proces,
Cronicarul se vrea obiectiv,
Scenaristul-i subiectiv,
Cronicarul vrea ce vrea după creație...
Scenaristul vrea ce vrea înainte de creație...
Și eu v-am zis-o așa
Și-am plecat la o înghețată buuună!


Originally Posted by mirodoni:
Ce-i drept, personajele din film sunt desprinse din realitate, dar mi s-a acrit deja de acest tip de personaje. Și nu e vorba de prejudecăți! Tare bine ar fi ca în filmele românești să se vadă ceea ce cred cronicarii că se vede! .(..) Scenaristul, regizorul, producătorul, distribuitorul, își iau banii, chiar dacă încasările sunt mai mici decât cheltuielile. Fără bani rămân finanțatorii, sponsorii și CNC.

Fiindcă nu se fac studii de piață!

În SUA, există vizionări preliminare înainte de a se distribui-n larg. (se scoate la montaj tot ce nu se califică). La noi se face așa ceva? Prea costisitor!
În Coreea de Sud, nu poți ieși la o întâlnire fără să treci pe la cinema. E must. De asta scot blockbustere pe bandă rulantă. Noi avem blockbustere? Avem... A fost Oh, Ramona! (2019)...
Dacă ar face și studii de piață, s-ar vedea covârșitor că românii văd acțiune și vor acțiune. Avem un film românesc de acțiune bun și nou-nouț? Vorba publicului "numai drame și numai drame, nici alea prea bune..."

Gata, mă strigă înghețata! Noapte bună!
__________________
Cinematografia însăși e doar un roman gigantic scris din foarte multe unghiuri și citirea lui durează doar o secundă în viața Universului.

Intensitatea universului în care trăiesc se traduce prin viața cu specia mea și-mi recunosc limitele când conștientizez granițele Universului.

Viață = timp = distanță = viteză = Univers = Poveste = cinematografie.
Cretzulynne is offline   Reply With Quote sendpm.gif