View Single Post
Old 27 Jun 2020, 23:39   #2
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
Domnului Eugen Șerbănescu, fost director al CNC - scrisoare deschisă

EU, CÂND VREAU SĂ FUR, FUR... cinematografia română

Domnule Eugen Șerbănescu, DNAului nu i-a cășunat pe dumneavoastră așa din senin. Ioan Kogalniceanu, când a ajuns Director al Centrului Național al Cinematografiei, a vrut să verifice ce situație ați lăsat când ați plecat, ca să știe ce preia. Mai ales ca existau și câteva plângeri ale unor cineaști referitoare la felul cum ați manageriat CNCul. Kogălniceanu a găsit atâtea nereguli încât a făcut un memoriu către Corpul de Control al Primului Ministru. Acesta, văzând că situația este dezastruoasă, a trimis memoriul lui Kogalniceanu la DNA și a cerut o verificare la sânge a neregulilor descoperite în perioada în care ați fost director la CNC. La DNA, memoriul lui Kogălniceanu s-a întâlnit cu denunțurile mele și procurorii și-au dat seama că și eu și Kogăniceanu reclamam aceleași infracțiuni. DNA a început cu anul 2010, pentru că în acel an, concursul de finanțari proiecte cinematografice a fost cu mari nereguli. Aveți demnitatea să vă asumați faptele ilegale pe care le-ați comis și nu vă mai victimizați atâta, că deveniți penibil!
Toți hoții care au furat din țara asta cât au putut, când au fost prinși au spus „e o înscenare!” Așa au zis Dan Voiculescu, Adrian Sârbu și alti mafioți care au văzut în instituțiile statului român o vacă bună de muls bani publici și pentru asta au făcut mult mai puțină pușcărie decât ar fi meritat. Domnule Șerbănescu, procedați exact ca acești hoți cu ștaif și riscați să aveți soarta lor...
Apropo! De ce cred unii că dacă sunt ofițeri SIE sub acoperire, pot fura banul public în speranța că îi țin în brațe serviciile secrete? Am primit asigurări că serviciile secrete române nu protejează hoții.
Domnule Șerbănescu, mă auziți? Da, dumneavoastră care, ca atâția alți directori care s-au perindat pe la conducerea cinematografiei române în 30 de ani, ați văzut în postul de director general al CNC - post politic, de altfel - doar o sinecură și nimic altceva. Vă amintesc că, în calitatea pe care ați avut-o de director general al CNC si de președinte al Consiliului de Administratie al CNC, ați semnat un TRANSFER ILEGAL al finanțării proiectului cinematografic A DOUA ȘANSĂ de la RO de Film către Nerv Film. Și procurorii DNA si-au dat seama ca aceste transferuri ilegale între case de producții film sunt delapidări mascate de bani publici! Hot. nr. 165 din 5 iulie 2012 pe care ați semnat-o alături de ceilalți membri ai CA, care declară ca ați exercitat o presiune psihologică asupra lor pentru a semna, este un ACT FALS. Originalul acestui act fals se află într-un alt dosar penal deschis de DNA în care este inculpat Cătălin Saizescu pentru producția frauduloasă a filmului SCURTCIRCUIT.
Domnule Șerbănescu, cred ca știți ca falsul în acte, falsul intelectual, uzul de fals inseamnă PUȘCĂRIE!
Am lucrat 8 ani alături de producătorul de film Alexandru Iclozan. Acesta, fiind economist, contabil chițibușar, ținea un caiet de socoteli, o agendă în care își nota toate șpăgile pe care le lăsa la CNC. Mi-am dat seama că dacă agenda lui Sandu Iclozan ajunge pe masa DNA, se va lăsa cu multe dosare penale în cinematografie. Știu și câtă șpagă a dat Sandu Iclozan anumitor persoane din CNC pentru realizarea acestui transfer ilegal. Pentru că Saizescu nu putea sa faca escrocheria pentru care are și el dosar penal dacă nu ar fi avut complicitatea voastra, a hoților din CNC. De aceea Catalin Saizescu a lasat 200.000 ron la RO de Film, ca sa aiba de unde imparti Iclozan șpăgi cu cei din CNC care ați aprobat acest transfer ilegal. Există dovezi! Și pentru că au aflat și procurorii DNA, acum toti sunteti pușcăriabili.
Multumiții lui Saizescu, pentru ca ați fost descoperit pe prostia lui. Daca ar fi facut filmul A DOUA SANSĂ si nu SCURTCIRCUIT, al cărui scenariu nu l-a depus la nici un concurs CNC sa incerce sa obțină o finanțare proprie, nu s-ar fi aflat de acest transfer ilegal, nu ar fi existat denunțuri la DNA si nu ati fi fost nici dvs. nici Stejeroiu, nici Saizescu inculpati in dosare penale.
Mai vreți și alte acte/dovezi care vă incriminează? Le veți afla când veți fi trimis în judecată de DNA. Aveți nevoie de un avocat bun penalist, să vă scape cu o condamnare cu suspendare, dar la dovezile care există nu cred că veți scăpa fără o condamnare penală cu executare... Doamne ajută!
DIANA GRIGORIU https://www.cotidianul.ro/516972-2/
__________________
"Nihil Sine Deo"

Last edited by mafalda : 15 Sep 2020 at 16:18.
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif