View Single Post
Old 16 Apr 2014, 09:42   #1608
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Originally Posted by MariaMona:
Sa revenim la gusturi literare mai putin frivole: am citit azi a treia carte de Eric-Emmanuel Schmitt - nu stiu daca v-am mai scris de el. Am citit "Visatoarea din Ostende" - 5 povestiri minunate, sensibile, scrise cu mult talent si umor (la inceput, cand am luat cartea in mana, am citit "Vanzatoarea din Ostende" si mi s-a parut un pic ciudat titlul). Ce am mai citit de el: "Pe cand eram o opera de arta" - un roman un pic fantastic si "Domnul Ibrahim si florile din Coran". Are o scriitura foarte curata si lina, are umor si, ce imi place cel mai mult, simt asa un optimism din randurile lui, foarte fain, te face te simti mai bine. Plus ca pare foarte universal, la fel ca Murakami.

Mona,parca mi-ai fi raspuns mie la intrebari.
Un timp i-am dat si eu tarcoale lui Schmitt,atrasa de subiectele lui si de multele impresii favorabile de care se bucura printre cititoare.L-am tot frunzarit prin librarii,insa oscilam.
De obicei disting repede intre literatura si maculatura ; si tot destul de repede ma decid daca un autor e sau nu pentru mine.E un joc frumos asta,al alegerii : parcurg intotdeauna fraza de inceput ,imi spune foarte mult,apoi parcurg si alte fragmente,la intamplare.Nu arunc nici o privire insa pe final .
Ma scot din sarite recomandarile acelea de pe coperta a 4-a :standardizate,impersonale si exagerate,parca vor sa-mi vanda cosmetice,nu carti.Aproape ca sunt o jignire pentru ''consumator".
Asupra lui Schmitt nu reusisem sa ma decid cu un diagnostic preliminar,aveam unele suspiciuni ca ar putea fi un nou guru specializat in antidepresive ieftine pentru doamnele depasite de diverse situatii .
Asa ca,postarea ta i-a ridicat serios punctajul si sansele la mine
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif