Thread: Astra Film Fest
View Single Post
Old 23 Oct 2016, 00:08   #46
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Ieri (vineri) am fost la vreo trei documentare, niciunul din ele prea interesant. Azi am vazut Tacere, despre un membru marcant al partidului maghiar extremist de dreapta Jobbik care afla ca bunica sa e evreica. E exclus din partid si se converteste la iudaism. Tipul e pur si simplu un politician abil, inteligent, uns cu toate alifiile, care n-a facut decat sa sara dintr-un tren in altul. Dar evreii il folosesc: iata ca oaia ratacita a gasit drumul adevarat! Cei din Jobbik au fost prea prosti ca sa il foloseasca de asemenea: cum puteti sa ne acuzati ca suntem antisemiti cand avem un evreu in conducere?

A fost o editie nu prea grozava de Astra Film Fest pentru mine. Dar placerea de a cauta acel film care sa fie ceva extraordinar ramane, e intr-o oarecare masura la fel ca rush-ul unui parior - intri la o proiectie si nu stii ce te asteapta, un mare castig sau o mare pierdere, sau poate doar ceva banal. Dar cu ceva ramai oricum, nu mi-e rusine sa zic ca in seara asta am ascultat un concert a lui Florin Salam. Si n-a fost rau, tipul chiar are talent din plin. Daca ai mintea deschisa poti sa preiei ce e bun din orice, chiar dintr-un documentar despre manele. Foarte probabil o sa fiu acolo si la editia viitoare din Astra Film Fest, cine stie ce o sa descoper atunci.

https://www.youtube.com/watch?v=kU-7IhtwQuQ
  Reply With Quote sendpm.gif