View Single Post
Old 17 Mar 2013, 16:39   #2
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Alice ou la derniere fugue

Mi-am dat seama cam din primul sfert de ora ca filmul asta v fi foarte atipic pentru estetica lui Chabrol si felul cum abordeaza el o poveste. Dac-ar fi sa-l compar cu ceva m-as gandi la un fel de Alice in Wonderland gone wrong. Sunt si niste indicatori acolo care ghideaza spre o astfel de trimitere: personajul principal se numeste fix Alice Caroll. Ciudatenia e ca l-am vazut cam la o saptamana dupa ce-am vazut Black Moon al lui Malle...si nu stiu ce-a dat in amandoi de-au facut filmele astea doua. Nu ma plang, just sayin`. Pe urma a venit Valerie and her week of Wonders ca sa completeze triada. In fine... Povestea nu pare a fi cine stie ce, Alice isi paraseste sotul de care i s-a cam acrit si pleaca in graba noaptea, tarziu. In urma unui incident in care-si sparge parbrizul ajunge la un conac din asta care arata cam dubios Este intampinata de un fel de stapan si de-un servitor care par c-o asteapta. Isi petrece noaptea acolo dar partea proasta e ca dimineata cand vrea sa plece nu-si mai gaseste drumul inapoi. E un soi de cerc acolo din care nu poate iesi. In fine, si se intampla pe-acolo tot felul de lucruri care mai de care mai ciudate, Alice se vede captiva intr-o lume care-i este straina si pe a carei reguli trebuie sa se plieze. Spre deosebire de Black Moon, aici, la sfarsit, exista o explicatie. Tind sa cred ca detaliul asta l-a cam coborat in ochii mei. Ah, si actrita nu m-a prea convins, nu ca a trebuit sa faca ea foarte multe... Dezbracata arata bine, mai departe,,,dumnezeu cu mila. Mie mi-a placut Alice sau ultima escapada, mai mult escapada decat Alice. A fost delicios filmul din punct de vedere vizual. L-as clasa, totusi, sub Black Moon. Maybe it`s just me...

LE: stai, ca acuma imi dau seama ca Valerie a fost inaintea astora doua. Da, inseamna ca de-acolo le-a venit pofta francezilor. Prima data lui Malle si pe urma lui Chabrol.

Last edited by faraimaginatie : 17 Mar 2013 at 16:41.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif