Thread: ANIME-uri
View Single Post
Old 07 Jun 2003, 23:19   #55
APoKLips
Novice
 
APoKLips
 
Join Date: Jun 2003
Location: Somewhere on DOOM's planet (asa crede lumea)
Posts: 11
Send a message via Yahoo to APoKLips
Moamaaaaaa> se muta forumul si nu stiu. :o

(*) Si mie mi sa pare superb Neon Genesis Evangelion, si l-am urmarit cu inima-n dinti(eh nu chiar). Desi am nick-ul asa cum e, nu are legatura cu tema NGE.

(*) Ca sa zic tot de o serie in genul acesta, dar parerea mea( nu a tuturor) ca e la fel de bun, chiar daca se aseamana, este "Rah Xephon". Credeti-ma, mai ales ca in momentul in care scriu ascult OST-urile(origina sound tracks) de la "Sailor Moon" si sunt foarte emotionat( o sa vb si de asta) Rah si NGE au tema comuna a devenirii creatiei insusi creator. Este superb si necesita, credeti-ma o mare intelegere si un spirit de observatie foarte bun ca sa le intelegi in detaliu, care te face sa contemplezi- putin spus sa fi pus pe ganduri( eu vreu sa le mai vad macar o data fiecare).

(*) Ca film, cel mai aproape de tema aceasta mi s-a parut "Akira", care are ca tema si puterea fiintei insesi (nu a trupului ci a fiintei in sine) de a evolua, precum un organism, si sincer, este doar un anime, dar... woaw.

(*) "Sprigan", hm iara se aseamana, dar aici un copil, experiment militar al americanilor, ajunge sa infrunte insesi mania creatorului, influentata de ... un pusti.. dar mama ce pusti . ( Poate ca va induc in eroare cu exprimarea ... dar daca va place Matrix, SG - uitati-va ca veti intelege la ce ma refer)

(*) Tanda daaaaaaaaaam: acuma vine vorba despre "Ghost in the shell" - hm ... no words... realy.. vizitati forumul Ro-Anime si veti vedea dece nu se poate ...



(*) Anime e pentru toate varstele, si cuprinde unele subiecte care cu greu sunt surprinse in filme, si eu iubesc un film bun, dar mai mult un anime, desi dupa ce vad un anime care merge la suflet( aka GITS, Akira,NGE,RahXephon ) waleeeeeuu, parca trece trenul si... eu raman aici, si parca ar trebui sa fiu departe , in drum spre ceva... dar... eu tot aicea sunt.

(*) Incercati sa urmariti un anime fara violenta sau sex ( aka hentai) , sa vedeti ce senzatie superbe de beatitudine ai ( macar temporar ), si chiar daca nu, tot trezeste in tine o licarire .. un ceva

(*) Mai, ingerul mortii, omul vroia sa invete, si tu? e drept ca aveti colti amandoi, dar sa vedeti ce bine va veti intelege mai incolo, cand va viziona si noOne ceva mai mult. Dar nu cantitate te face sa iubesti si sa intelegi anime, ci personalitatea ta, si mai ales personalitatea celor care l-au facut si regizat, ideea, poate animatia net, si nu glumesc , net superioara celei din vest (luati un film anime mediocru si comparati-l cu unul mediocru gen CN daca se poate si vei intelege) Oricum, anime e mai mult decat animatie, si cum doreste si noOne sa il numeasca- E O ARTA!!!

hm....Parca semanatura nu e destul....

Raaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhh!!!

Got the :idea: yet ?!


PS: Uitasem de "Sailor Moon": pai ce e de zis, e romantic dara, dar... moamaaaaa ... sunt la suflet OST-urile !!! sunt pline de traire, dar imi pare rau ca au lungit serialul ca pe urechile magarului, si ideeile frumoase deveneau plictisitoare.
__________________
That is the reason why i'm king of my castle!!!
APoKLips is offline   Reply With Quote sendpm.gif