Thread: ANIME-uri
View Single Post
Old 07 Jun 2003, 03:11   #43
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Originally Posted by Dayane:
Tu cauti realitate in anime-uri? ...

Da, asta am cautat. Farama de realitate. De ce? Pentru ca vreau sa intzeleg cum evolueaza lucrurile. Ce anume impinge realul spre imaginar. Ce anume declansheaza imaginatzia shi pana unde poate fi ea dusa.

Originally Posted by Dayane:
Eu caut o posibilitate de evadare din cotidian..parte de realitate am zilnic. Caut idei noi...posibilitati de exprimare...ceva care sa ma faca ca in fiecare dimineata sa zambesc.

Lucru din ce in ce mai greu de gasit, nu? Intr-un cotidian care ne sufoca prin insashi realitatea sa... da, multzi aleg un refugiu. Fie el poveshtile SF, sau poveshtile fantasy, desenele animate sau filmele obishnuite - acest refugiu nu reprezinta decat lumea noastra, lume care o cream noi pentru noi. O lume in care noi controlam cine cashtiga shi cine pierde. O lume in care binele invinge intotdeauna. Oare astfel de lumi sunt prezentate shi in anime-uri? Eu zic ca da.

Shi atunci sa ne fie rushine ca ne uitam la desene animate? Oameni in toata firea se uita la desene animate. DA BAI TZARA BAI... EU MA UIT LA DESENE ANIMATE !!!!

Death Angel folosea un cuvant. Vreau sa-l folosesc shi eu. SILA. Mi-e SILA de lumea asta in care traim, o lume care a ajuns de toata bataia de joc. O lume in care omul nu mai reprezinta fiintza ganditoare care l-a desprins de animale. In acest moment eu l-ash cobora undeva sub regnul animal. Mi-e SILA de ce se intampla in stanga shi in dreapta mea. De ce sa-mi fie rushine ca aleg acea lume fantastica in care totul e bine? Lumea aia in care binele invinge intotdoauna... o lume in care eroii sunt recompensatzi...

Prefer sa vad o cearta intre Tom shi Jerry decat sa vad cum un copil e bagat in spital de proprii parintzi pentru ca a facut nu shtiu eu ce prostie. Prefer sa-l admir pe Kyo - pe recele shi neinduratorul Kyo - decat sa vad golanii de cartier care n-au alta treaba decat... PUAH!!!! Subiectul de aberatzii e in alta parte - ma opresc aici.

Originally Posted by Dayane:

Dar ce conteaza ca ai "puterea lunii" ca sa distrugi raii..cand ti-e frica si plangi intotdeauna? (Sailor Moon).

Multzumesc mult pentru citat Dayane. Mi-am permis sa-l folosesc fara acordul tau.

--------------------------------------------------------------------------------------
Primul Forum de anime din Romania poate fi gasit la adresa:
http://www.roanime.board.dk3.com/
--------------------------------------------------------------------------------------
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif